СТРУЕН УДАР ЗА БИЗНИСИТЕ И СО И БЕЗ РЕСТРИКЦИИ Можно е и затворање на фирми и отпуштање на работници

Компаниите ќе се соочат со големи штети ако владата се одлучи на рестрикции на електрична енергија поради недостиг од овој енергенс. Дополнително и повисоката ...
| | веќе видена | слични

Домашните експерти укажуваат дека Македонија како земја увозник на енергенти ќе го почувствува поскапувањето на светските берзи и додаваат дека во следниов ...
| | веќе видена | слични

Најавите за можно ново покачување на минималната плата ги загрижи работодавачите. Алармираат дека станува збор за политичка одлука која може да доведе до ...
| | веќе видена | слични

Како што завршив во претходната колумна, така и ќе започнам во оваа, со прашањето: Каде се гледа македонската економија во стратешки рамки, на среден рок во ...
| | веќе видена | слични

Стопанствениците се како што велат, “затекнати’’ од најавената оставка на премиерот Заев.Иако според нив, е се уште рано за предвидување какви се реперкусии ќе ...
| | веќе видена | слични

Кога пред 11 години Живка Ѓурчиновска од селото Тумчевиште, Гостиварско му кажала на својот сопруг дека сака заеднички да го работат семејниот бизнис и таа ...
| | веќе видена | слични

Младите велат дека работа во овоштарството има, но градот нема доволно економска моќ за приватни бизниси, а во државно со години се влегува со партиска книшка ...
| | веќе видена | слични

Во градот познат по јаболкото многу тешко се продава недвижниот имот. Во Ресен, има куќи кои се ставени на продажба пред 5 или 10 години, но сѐ уште не се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши на денешната прес-конференција изјави дека кога бил помлад формирал бенд кој се викал „Празни џебови“. На прашање што ќе ...
сите 645 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 420 | | | веќе видена

Првите охрабрувачки знаци доаѓаат во однос на сериозноста на инфекција што ја предизвикува варијантата омикрон. Првите „малку охрабрувачки сигнали“ доаѓаат од ...
сите 418 | | | веќе видена

Во недостиг на ефикасни мерки за справување со економската и енергетската криза, од центарот за комуникации на СДСМ излегуваат банални соопштенија.Центарот за ...
сите 290 | | | веќе видена

Владата ги замрзна цените откако се поскапи, инфлацијата го јаде стандардот. Одлуката за замрзнување на цените е задоцнета. Замрзнувањето на цените требаше да ...
сите 121 | | | веќе видена

Речиси 120 луѓе биле позитивни на тестот за Ковид-19 по посетата на норвешки ресторан каде што се одржал деловен настан кој се претворил во жариште на ...
сите 396 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СТРУЕН УДАР ЗА БИЗНИСИТЕ И СО И БЕЗ РЕСТРИКЦИИ Можно е и затворање на фирми и отпуштање на работници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: