Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

Премиерот Зоран Заев вчера во вестите на Сител изјави дека минималната плата расте, а невработеноста во државата се намалува. Вели дека и во време на ...
| | веќе видена | слични

Текстилните фабрики од Југоистокот ќе бараат помош од државата за полесно да ја пребродат енергетската криза и евентуалното зголемување на минималецот на 18 ...
| | веќе видена | слични

Најавите за можно ново покачување на минималната плата ги загрижи работодавачите. Алармираат дека станува збор за политичка одлука која може да доведе до ...
| | веќе видена | слични

Текстилците од Југоистокот бараат помош од Владата бидејќи се пред ставање клуч на своите капацитети. Тврдат дека ковид пандемијата им нанесе тежок удар која ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Зошто со новиот предлог буџет за следната година не е предвидено зголемување на платите на полицајците, прашува Синдикатот на полиција во Македонија (СПМ). ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Пари за реализација на проекти од патната и железничката инфраструктура, за изградба на магистрални гасоводи и интерконективни гасоводи со Грција и Косово, ...
| | веќе видена | слични

Планирани се и средства за исплата на субвенции во земјоделството, за поддршка на приватниот сектор, за спроведување на активните мерки за вработување, а ќе се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од Синдикатот на Полиција во Македонија – СПМ го прашуваат министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски- зошто ги заборави полициските службеници?!-На ден ...
| | веќе видена | слични

Расходната страна на државната каса за 2022 година е планирана на 4,4 милијарди евра и овој износ е за 1,4 проценти поголем отколку во 2021 година. Во Буџетот, ...
| | веќе видена | слични

Растот на платите среде криза е ризично сценарио кое ќе ја изеде развојната компонента на државната каса предупредуваат упатените. Стопанствениците очекуваат и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

При дополнителен преглед на македонскиот туристички автобус кој изгоре на автопат во Бугарија било пронајдено уште едно тело. Со тоа бројот на жртви се искачи ...
сите 350 | | | веќе видена

Во очекување на дополнителните анализи, Владата ги задолжи ресорните министерства и инспекциски служби да ги вложат сите капацитети и да ги зајакнат примената ...
сите 454 | | | веќе видена

Министерството за регионален развој и јавни работи и Државната агенција за безбедност на патиштата во Бугарија почнаа со итен увид на знаците и коловозните ...
сите 610 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема информација какква одлука денеска ќе донесе партијата Алтернатива, односно дали тие ќе пресечат за влез во ...
сите 167 | | | веќе видена

Откако по низата хаварии, немањето доволно јаглен и потфрлањето на домашно производтсво на струја, дел од одговорноста за енергетската криза ЕСМ ја лоцираше ...
сите 92 | | | веќе видена

Уште едно тело е пронајдено при дополнителен преглед на автобусот со државјани на Република Северна Македонија кој излетал на автопатот Струма. Станува збор за ...
сите 203 | | | веќе видена

Град Скопје ќе додели два милиона денари за семејствата на загинатите од Скопје во автобуската несреќа пред два дена во Бугарија. На предлог на ...
сите 443 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: