Нова корпоративна даночна реформа за зголемен прилив од директните даноци

Повеќето од нациите во стетот потпишаа историски договор за да обезбедат пофер оданочување на корпорациите. 136 земји, вклучително Македонија, се согласија да ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Џо Бејден во неделата ја префрли вината врз Русија и Кина поради недоаѓањето на нивните челници на самитот на Г20 во Рим, велејќи ...
| | веќе видена | слични

Шефовите на држави и влади на Г-20 денеска одобрија историски договор за реформа на меѓународниот даночен систем кој треба да стави крај на даночните раеви со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека просечната годишна температура на воздухот во Русија расте два и пол пати побрзо отколку во светот. На ...
| | веќе видена | слични

Русија, според процените на странските стручњаци, е еден од лидерите во глобалната декарбонизација и во земјата со добро темпо се развива нискојаглородната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставниците на деловната заедница на државите од Г-20 стравуваат дека тековниот економски раст што се случи откако пандемијата стивна може да биде бесмислен ...
| | веќе видена | слични

За време на средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Адан Гебрејесус, изрази ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Генералниот секретар на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) Матијас Корман изјави дека меѓународниот договор за универзално оданочување на ...
| | веќе видена | слични

Претседателите на државите и владите на дваесетте најсилни економии во светот од групата Г20 го одобрија во саботата историскиот договор за реформите во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако судија на претходна постапка синоќа одреди 30 дневен притвор за 22 годишното момче кое во четвртокот вечерта на пешачки кај Сити мол прегази 24 годишна ...
сите 164 | | | веќе видена

Училиштата се префрлија на онлајн часови, кои не важат само за учениците од прво до четврто одделение кои се уште посетуваат настава, објави АП.Масовните ...
сите 182 | | | веќе видена

Согласно член 153 од Закон за енергетика, Производство на топлина Балкан Енерџи ДООЕЛ како регулиран производител на топлинска енергија е должен во текот на ...
сите 318 | | | веќе видена

ДЕНЕС НАД 1.900 ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: ...
сите 69 | | | веќе видена

Осветувањето на водите на Вардар и положување на Светиот крст во Скопје се одржа точно напладне на мостот „Слобода“ кај Холидеј ин. Поради пандемијата, ...
сите 153 | | | веќе видена

Ова го потврди германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт.„Мораме да направиме се` за да спречиме ескалација. Во моментов испораката на оружје не би ...
сите 411 | | | веќе видена

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во Скопје и се договорил ...
сите 62 | | | веќе видена

Средствата од договорот склучен со три угостителски субјекти од страна на претходното градско раководство, во вредност од околу 32 илјади евра ќе бидат ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова корпоративна даночна реформа за зголемен прилив од директните даноци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: