ЕК: Правната рамка за јавни набавки и финансиска контрола на Македонија усогласена со законодавството на ЕУ


2 копии

Институционалната поставеност и правната рамка на процесите за јавни набавки во Северна Македонија во голема мера се усогласени со законодавството на ЕУ, но ...
| | веќе видена | слични

Изминатиот период беше објавен Извештај на Европската комисија кој го оценува напредокот на Македонија кон почетокот на преговорите за членстов во ЕУ. ...
| | веќе видена | слични

Вчера се огласи и ЗНМ повторувајќи го извештајот на ЕК – зголем број напади врз медиумските работници, финансиски проблеми на медиумите, лош социоекономски ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Општиот контекст останува поволен за слободата на медиумите и овозможува критичко известување на медиумите и покрај сериозните наоди кои се дел од овој ...
| | веќе видена | слични

Посебно влијание на работата на новинарите во изминатата година имаше кризата предизвикана од ковид-19, при што беше зголемена тензијата во секторот. Нападите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Извештајот на Европската Комисија за 2021 година го забележува донесувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација, за чие донесување се ...
| | веќе видена | слични

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија за почетокот на преговорите за членство во ЕУ пак евидентира ограничен напредок во однос на ...
| | веќе видена | слични

Земјата има одредено ниво на подготвеност, односно е умерено подготвена да го примени правото на ЕУ и европските стандарди во областа на владеење на правото ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс”, што се случи на автопатот ...
сите 714 | | | веќе видена

Од Алтернатива на Африм Гаши вечерва соопштија дека разговарале за целокупната политичка состојба во земјава, и велат дека сме во здравствена, енергетска и ...
сите 432 | | | веќе видена

Ќе се менуваат предлог мерките на Комисијата за заразни болести. Владата очигледно ја спушта топката - ги врати назад и бара од Комисијата анализи и предлози ...
сите 435 | | | веќе видена

Пронајдено е уште едно тело на починат патник при дополнителен преглед на автобусот на Беса Транс, кој во втоникот изгоре на автопатот Струма во Бугарија. ...
сите 421 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање на денешната изјава во општина Аеродром дали очекува промени од новата власт ...
сите 176 | | | веќе видена

Првите двајца ќе бидат пуштени утре, на 27 ноември, други двајца на 28 ноември, уште двајца на 30 ноември и едно лице на 1 декември. Српскиот државјанин ќе ...
сите 765 | | | веќе видена

Советничката група на СДСМ на коалицијата и ДУИ во Град Скопје вчера поднесе иницијатива за свикување на вонредна седница на Советот на која треба да се усвои ...
сите 108 | | | веќе видена

Новинарска екипа на Бугарската национална телевизија пристигна вчера го посети селото Рашче каде се обиде да стапи во контакт со Беким Хаџиу, сопственикот на ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕК: Правната рамка за јавни набавки и финансиска контрола на Македонија усогласена со законодавството на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: