Далечниот Исток нов полигон за одмерување на силите


Американските сојузници во Европа и на Пацификот вршат притисок врз Белата куќа за да ги одвратат САД да минат на принципот на неупотребување на нуклеарно ...
| | веќе видена | слични

На крајот на јули годинава Кина лансирала две ракети кон вселената, но она што се чинело дека е дел од кинеската вселенска програма, според истражувањето на ...
| | веќе видена | слични

Прашање на време е кога кинескиот план за надминување на САД како најмоќна светска армија ќе стане реалност, истакна американскиот генерал Џон Хитен, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Германија никогаш немала атомско оружје, но било планирано и германската војска да го користи американскиот нуклеарен арсенал против Советскиот сојуз. По падот ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

Хиперсоничното оружје е новата „студена војна“ и трка по моќ во светот, а за разлика од нуклеарното вооружување нуди повеќе погодности: хиперсоничните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Настани и личности кои ја одбележаа оваа недела. Првата меѓувладина заедничка седница меѓу Северна Македонија и Бугарија која се одржа во Софија и средбата ...
сите 479 | | | веќе видена

Д-р Андон ЧИБИШЕВ Во серија неколку погрешни и неразбирливи одлуки на надлежните институции во последните два дена. Се намалуваат деновите за изолација кај ...
сите 213 | | | веќе видена

Пожарот кој попладнево избувна во објект на улицата позната како „Пластичарска“е изгаснат. Територијалната противпожарна единица на Град Скопје интервенирала ...
сите 114 | | | веќе видена

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, на брифингот за новинарите министерот за одбрана Лојд Остин ја опиша напнатата подготвеност на руските ...
сите 669 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести одлучи, а владата прифати, времетраењето на изолацијата да биде седум дена.Новата одлука за кратење на периодот на изолација ќе ...
сите 144 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и ...
сите 201 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – тешки дела против безбедноста на ...
сите 287 | | | веќе видена

„Во Загреб нема кварт каде Аки не беше во некој изнајмен стан, се дружеше во секој кварт. Притигна на станица со една торба и сега почива во Алејата на ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Далечниот Исток нов полигон за одмерување на силите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: