Пендаровски од Небрегово: Конески и неговото дело една од нашите вредносни котви кои ни даваат стабилност


Во време кога сите наши потпорни точки се сериозно предизвикани, во време кога се соочуваме со страдање и смрт на глобално ниво, во време кога пандемијата не ...
| | веќе видена | слични
4 копии
3 копии

Книгата „Конески како тестамент“, издавачката куќа „Матица македонска“ ја објавува во годината кога се навршуваат 100 години од раѓањето на Блаже Конески и 75 ...
| | веќе видена | слични

Како сознание за неговиот живот, но и како поука за нас самите. Одговорот ни го доближува Атанас Вангелов уште појасно, токму кога тој телесно се оддалечува од ...
| | веќе видена | слични

На неодамнешното чествување во родната спомен-куќа на Блаже Конески во Небрегово, на ООУ „Блаже Конески“ во Прилеп му беше доделена благодарница за зачувување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Скопското обвинителство истражува како се случи вчерашната сообраќајна несреќа на мостот Гоце Делчев, во близина на Владата, во која смртно беше прегазен 76 ...
сите 390 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Кирил Петков днеска ќе реферира пред пратениците во Народното собрание на Бугарија за резултатите од неговата посета на Скопје минатата ...
сите 454 | | | веќе видена

Детската амбасада Меѓаши, микробиологот д-р Никола Пановски и доктор Злате Мехмедовиќ бараат да се преиспита одлуката за почеток на второто полугодие со ...
сите 132 | | | веќе видена

За не повеќе од еден месец претседателот Стево Пендаровски оди во официјална посета на Софија каде ќе се сретне со неговиот бугарски колега Румен Радев, со цел ...
сите 337 | | | веќе видена

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, пред еден месец добила две писма со закани по живот. „Писмата ...
сите 56 | | | веќе видена

Денеска во Алејата на великаните на загрепските гробишта Мирогој, членовита на семејството и најблиските пријатели и колеги се простија од Аки Рахимовски, ...
сите 182 | | | веќе видена

Елизабета Канческа Милевска некогашната министерка за култура, беше гостинка во емисијата „Студио 10“. Таа моментално е надвор од политиката и кога би била пак ...
сите 312 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва се обрати на свечената академија по повод националниот ден на Србите во Република Македонија. На свеченоста на која ...
сите 104 | | | веќе видена

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ го обвини претседателот Зоран Милановиќ дека го уништува угледот и кредибилитетот на Хрватска. Пленковиќ додаде дека ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски од Небрегово: Конески и неговото дело една од нашите вредносни котви кои ни даваат стабилност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: