Анализа: Дали е можно зголемување на минималната плата на 18.000 денари?


Минимална плата од 18.000 денари. Реалност или предибворен трик? Синдикатот е За, работодавачите против. Преговорите меѓу засегнатите, со посредство на Владата ...
| | веќе видена | слични

Растот на минималната плата на 18 илјади денари, т.е. над педесет отсто од просечната плата, ќе го наруши економскиот развој на државата и негативно ќе влијае ...
| | веќе видена | слични

Од чевларскиот и текстилниот сектор, реагираат по најавата на премиерот Зоран Заев дека од 1 јануари минималецот ќе се зголеми на 18.000 денари, и велат дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Цените на основните прехранбени продукти, секојдневно растат, се повисоки се и секојдневните трошоци за живот па за да се амортизира ударот врз најсироманшната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На најголемиот светски настан за безбедност и здравје при работа, Саемот „А+А“, Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на шест домашни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Текстилниот сектор што сочинува една четвртина од сите вработени во производство и придонес од 2,4 проценти од вкупно бруто-домашниот производ е значаен за ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот денеска на прес-конференција ќе ги промовира придобивките за компаниите од учеството на најголемиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Институциите под раководство на власта доколку знаеле овозможиле, доколку не знаеле не го спречиле конкретниот автобус 135 пати да ја помине границата без ...
сите 561 | | | веќе видена

Државниот јавен обвините, Љубимир Јовески, на вчерашната прес-конфернеција со бугарските обвинители во Скопје, рече дека се обезбедуваат и други докази, а се ...
сите 622 | | | веќе видена

– Истражувавме и изминативе два-три дена и ќе предложиме една нова мерка до Владата, а тоа е посебна стимулација за матичните лекари. Односно, матичните лекари ...
сите 404 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Веќе наредната недела ќе се знае кој се ќе го сочинува парламентарното мнозинство, изјави денеска Бујар Османи, министерот за надворешни работи. Тој рече дека ...
сите 317 | | | веќе видена

Меѓународната асоцијација за промоција на прифатлива и правична вакцинација во светот „Gavi Vaccine Alliance”, оцени дека појавата на новиот сој на ...
сите 376 | | | веќе видена

По завршување на настанот изјава за медиуми имаат Мицкоски и градоначалникот Владев кај спортската сала во Свети Николе.Изјавата можете да ја гледате во живо ...
сите 134 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 157 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, во свое име и во име на Владата на Македонија изрази жалење за ужасната трагедија која се случи во Косово. – Нема збор за утеха на ...
сите 404 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анализа: Дали е можно зголемување на минималната плата на 18.000 денари?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: