Бесими: Продолжуваме со практиката да ги дискутираме плановите и политиките со бизнис заедницата


Планот за забрзан економски раст, кој е еден од стратешките документи што ги подготвува Министерството за финанси и кој е пред усвојување, како и можностите ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев презентираше дека во следните шест месеци ќе има голем број инвестиции. Тоа не е предизборно ветување, туку Зелениот статешки инвеститиски ...
| | веќе видена | слични

Инвестициите имаат значајна улога во заздравување на економијата и постигнувањето на повисоки стапки на раст. За таа цел со Планот за забрзан економски раст ...
| | веќе видена | слични

Со 3 нови обврзници Владата планира да го реализира 5 годишниот План за забрзан економски раст. За инвестиции во зелената агенда, патната инфраструктура, ...
| | веќе видена | слични

Експертите предупредуваат - кризата допрва доаѓа, но Владата и натаму крои планови за забрзан економски раст. Нема да има нови задолжувања вели министерот за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Нов Стратешки зелен инвестициски фонд на ТИРЗ се креира во рамки на Планот за забрзан економски раст на Владата. Истиот ќе биде наменет и за домашни и странски ...
| | веќе видена | слични

Ова е концептот на кој се заснова Зелениот стратешки инвестициски форум. Идејата е да се охрабрат, пред се, комерцијалните банки да инвестираат во ЕКО проекти. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Дирекцијата на технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ) заклучно со минатиот месец има потпишано договори во износ од 160 милиони евра, а очекувањата се ...
| | веќе видена | слични

Стратешкиот зелен инвестициски фонд на ТИРЗ, кој е само еден сегмент од Планот за забрзан економски раст, се очекува да поттикне инвестиции во износ од околу ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Дирекцијата на ТИРЗ, Јован Деспотовски вели дека уште два договори се во финална фаза, а за седум-осум договори за кои разговорите се завршени, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши на денешната прес-конференција изјави дека кога бил помлад формирал бенд кој се викал „Празни џебови“. На прашање што ќе ...
сите 645 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 420 | | | веќе видена

Првите охрабрувачки знаци доаѓаат во однос на сериозноста на инфекција што ја предизвикува варијантата омикрон. Првите „малку охрабрувачки сигнали“ доаѓаат од ...
сите 416 | | | веќе видена

Во недостиг на ефикасни мерки за справување со економската и енергетската криза, од центарот за комуникации на СДСМ излегуваат банални соопштенија.Центарот за ...
сите 287 | | | веќе видена

Речиси 120 луѓе биле позитивни на тестот за Ковид-19 по посетата на норвешки ресторан каде што се одржал деловен настан кој се претворил во жариште на ...
сите 405 | | | веќе видена

Смртта на актерот Славиша Кајевски ги најде затечени многу од неговите најблиски, пријателите и колегите. Откако утрово од Македонскиот народен театар објавија ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими: Продолжуваме со практиката да ги дискутираме плановите и политиките со бизнис заедницата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: