Aнгеловска-Бежоска: Сите одлуки треба да се темелат на квалитетни статистички податоци

Квалитетните статистички податоци се основа за носење издржани одлуки и политики, особено во време на голема неизвесност, како што е онаа предизвикана од ...
| | веќе видена | слични

На почетокот, морам да го нагласам фактот дека за мене и дел од семејството, изминатава недела, силен впечаток остави едно ново филмско остварување, кое, ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Централната банка, како професионална и независна институција дејствуваше соодветно за време на корона-кризата со мерки за поддршка, што придонесе за одржување ...
| | веќе видена | слични

Стопанска банка а.д. Битола е една од шесте банки со кои Развојната банка на РСМ потпиша договор за издавање портфолио гаранција од Гарантен фонд.Со ова, ...
| | веќе видена | слични

Претставници на Развојна банка на Северна Македонија земаа учество на Годишното собрание на меѓународната унија на кредитни и инвестициски осигурители – ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Народната банка се вбројува меѓу централните банки кои, и покрај пандемијата, без прекин ја унапредуваат својата статистика. Статистичките податоци што ги ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Извештајот на Европската комисија (ЕК), во којшто на годишна основа детално се оценуваат политиките и напредокот во реформите на секоја земја кандидатка или ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Преку Портата за иновации на Народната банка согледуваме дека финтек-компаниите се заинтересирани за развивање и понуда на нови услуги во платежната сфера. Тие ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјата е умерено подготвена во областа на статистиката и има остварено добар напредок, особено во подготовката и спроведувањето на Пописот 2021, прв пат од ...
| | веќе видена | слични
3 копии
повеќе

Останато

Срамно е што за СДСМ и владата не е крива корупцијата на институциите во случајот со фаталната сообраќајка, туку починатите што не ја виделе корупцијата. ...
сите 795 | | | веќе видена

Димитар Ковачевски, ф аворит на Зоран Заев за негов наследник на лидерската позиција во СДСМ, кој вчера потврди дека ќе се кандидира за нов претседател на ...
сите 387 | | | веќе видена

Како што информираше министерот за здравство, Венко Филипче, двајцата се стабилни, со полесни повреди и ќе бидат задржани на лекување на Клиниката за пластична ...
сите 507 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Конгресот во СДСМ е фарса се знае дека пиунот на Заев, Ковачевски, е човекот на олигархијата која ќе го наследи Заев. Димитар Ковачевски е син на Слободан ...
сите 218 | | | веќе видена

Синоќа се случил огромен сообраќаен метеж на автопатот Струма во правец кон Софија. Причина бил фактот што сообраќајот во реонот на несреќата со македонскиот ...
сите 472 | | | веќе видена

На ждрепката во Цирих Македонија за противник во баражот го доби актуелниот европски шампион, Италија. Италијанците се фаворити, но секако дека нашите момци ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Aнгеловска-Бежоска: Сите одлуки треба да се темелат на квалитетни статистички податоци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: