Ангеловска Бежоска – Баркбу: Притисоците на инфлација се очекува да се намалат во 2022 година

Време зa читање: 2 минути Гувернерката на Народната банка имаше средба со шефицата на Мисијата на ММФ, во рамки на Годишните средби на ММФ и Светската банка Со ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Централната банка, како професионална и независна институција дејствуваше соодветно за време на корона-кризата со мерки за поддршка, што придонесе за одржување ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Народната банка се вбројува меѓу централните банки кои, и покрај пандемијата, без прекин ја унапредуваат својата статистика. Статистичките податоци што ги ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во Извештајот на Европската комисија (ЕК), во којшто на годишна основа детално се оценуваат политиките и напредокот во реформите на секоја земја кандидатка или ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Преку Портата за иновации на Народната банка согледуваме дека финтек-компаниите се заинтересирани за развивање и понуда на нови услуги во платежната сфера. Тие ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјата е умерено подготвена во областа на статистиката и има остварено добар напредок, особено во подготовката и спроведувањето на Пописот 2021, прв пат од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Народна банка успеа да ја одржи финансиската стабилност, како и да овозможи простор за значителна кредитна поддршка за граѓаните и компаниите. Усогласувањето ...
| | веќе видена | слични

Во Извештајот на Европската комисија за напредокот и реформите во земјава дадени се позитивни оцени за монетарната политика и Народната банка, соопшти ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа? Прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 ...
сите 581 | | | веќе видена

ДУИ, пак, со став дека ги поддржува внатрепартиските избори на СДСМ но смета оти Заев треба да почека со оставката од премиерската функција и е против ...
сите 372 | | | веќе видена

Финансиска стимулација за матичните лекари ако над 70 отсто од нивните пациенти се вакцинираат, се предвидува со една од новите мерки која во вторник ќе и биде ...
сите 373 | | | веќе видена

ДНК-профилите за идентификацијата на жртвите во автобуската несреќа во Бугарија, заедно со записници за испитување на осум сведоци, како и целокупната ...
сите 511 | | | веќе видена

Во СДСМ ништо ново, синчето на градоначалникот од транзицијата ќе биде наследник и пиун на Заев, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 240 | | | веќе видена

Меѓународната асоцијација за промоција на прифатлива и правична вакцинација во светот „Gavi Vaccine Alliance“, оцени дека појавата на новиот сој на ...
сите 358 | | | веќе видена

Во спомен на жртвите на автопатот Струма кои го загубија животот во несреќата на автобусот на Беса Транс, бугарскиот д-р Димитар Ленков нуди двете држави ...
сите 409 | | | веќе видена

Почнува враќањето во Македонија на повредените во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија. Првите двајца хоспитализирани во софиската болница ...
сите 200 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангеловска Бежоска – Баркбу: Притисоците на инфлација се очекува да се намалат во 2022 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: