Денеска е голем празник - Покров на Пресвета Богородица

Православната Црква денеска ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, којашто со своите претстателски молитви го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска е 4 октомври (по стар стил) и се слави Светиот свештеномаченик Еротеј. Другар на свети Дионисиј Ареопагит. Верата ја прими од светиот апостол Павле ...
| | веќе видена | слични

Се вбројува во Седумдесетте апостоли. Овој прекрасен маж беше од угледно нензабожечко семејство од Атина. Откако заврши фиолсофска школа во Атина, отиде во ...
| | веќе видена | слични

Денеска е 3 октомври (по стар стил) и се слават Св. свештеномаченици Дионисиј Ареопагит, епископ Атински, Рустик презвитер и Елефтериј ѓакон Се вбројува во ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 236 | | | веќе видена

Денеска се регистрирани 329 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува ...
сите 437 | | | веќе видена

Денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со кандидатот за градоначалник Ферат Асан и носителката на листата за советници Нежмие Саитова се обрати пред ...
сите 288 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот на Арачиново ќе продолжи како и ...
сите 94 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика утре треба да донесе одлука за цените на нафтените деривати. Дали ќе има повторно поскапување на цените на горивата ќе ...
сите 77 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во поголемите градови како Штип, Прилеп, Велес, Кавадарци, а убедливо водат и во Аеродром, Кисела Вода, Охрид, Битола, Ѓорче Петров, ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска е голем празник - Покров на Пресвета Богородица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: