Филмот „Сестри“ избран за македонски кандидат за „оскар“

4 копии

Филмот „Јонузов мост” на авторот Петар Узуновски од Македонија е добитник на Гранпри плакета „Милтон Манаки” на 29-то издание на ФАДФ „Камера 300“. Ваква ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм на Друштвото на филмските работници на ...
| | веќе видена | слични

Друштвото на филмските работници на Македонија соопшти дека годинашниот македонски кандидат за „Оскар“ за најдобар меѓународен филм за 2022 година е „Сестри“ ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Филмот „Сестри“ во режија на Дина Дума е национален кандидат на Република Македонија за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм” за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дебитантското режисерско дело на Дина Дума, „Сестри“, е македонски кандидат за Оскар за најдобар меѓународен филм за 2022, соопшти Друштвото на филмските ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 236 | | | веќе видена

Денеска се регистрирани 329 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува ...
сите 437 | | | веќе видена

Денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со кандидатот за градоначалник Ферат Асан и носителката на листата за советници Нежмие Саитова се обрати пред ...
сите 288 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот на Арачиново ќе продолжи како и ...
сите 94 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика утре треба да донесе одлука за цените на нафтените деривати. Дали ќе има повторно поскапување на цените на горивата ќе ...
сите 77 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во поголемите градови како Штип, Прилеп, Велес, Кавадарци, а убедливо водат и во Аеродром, Кисела Вода, Охрид, Битола, Ѓорче Петров, ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филмот „Сестри“ избран за македонски кандидат за „оскар“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: