Гардијан ја пофали музиката во Југославија: „Земјата се распадна поради војната, а културата преживеа“


Лица со панталони со широки ногавици и блескави кошули, кои танцуваа цела ноќ беа вообичаена глетка во светските престолнини за забава околу 1970 година. Но, ...
| | веќе видена | слични

Малку е познато дека Жељко Ражнатовиќ Аркан бил син на истакната воена фигура и учесник во Втората светска војна - Веjко Ражнатовиќ, повоен полковник на ...
| | веќе видена | слични

Денешниот конфликт во северно Косово предизвика бројни реакции од сите страни вклучени во инцидентот, а тој е само еден од многуте вакви инциденти меѓу Косово ...
| | веќе видена | слични

И по две децении поминати од тројната ликвидација во белградскиот хотел Интерконтинентал, кога беа убиени Жељко Ражнатовиќ, Миленко Мандиќ и Драган Гариќ, се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Општина Центар Жупа во првиот круг од локалните избори не е избран нов градоначалник, бидејќи не е обезбеден потребниот цензус на излезност од една третина ...
сите 830 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 236 | | | веќе видена

Денеска се регистрирани 329 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува ...
сите 439 | | | веќе видена

Денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со кандидатот за градоначалник Ферат Асан и носителката на листата за советници Нежмие Саитова се обрати пред ...
сите 288 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот на Арачиново ќе продолжи како и ...
сите 95 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика утре треба да донесе одлука за цените на нафтените деривати. Дали ќе има повторно поскапување на цените на горивата ќе ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гардијан ја пофали музиката во Југославија: „Земјата се распадна поради војната, а културата преживеа“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: