Продолжен рокот на тендерот - ќе успее ли државата навреме да увезе јаглен?


Ќе успее ли земјава да го најде потребниот јаглен за РЕК и Осломеј? ЕСМ соопштија дека рокот на тендерот за набавка на еден милион тони јаглен е пролонгиран ...
| | веќе видена | слични

Во исчекување на утрешната одлука на Регулаторната комисија за утврдување цени на нафтените деривати , граѓаните веќе стравуваат од ново поскапување. Барањата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Не многу одамна граѓаните беа „почастени“ со поскапување на електричната енергија кое предизвика големо незадоволство кај граѓаните по што беа организирани и ...
| | веќе видена | слични

За енергетската криза предупредуваме долго време, ама власта беше глува, сега е доцна констатира универзитетскиот професор и експерт за енергетика, Константин ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Иако владата вели дека ја следи состојбата со цената на електричната енергија и најави увоз на јаглен за да им помогне на компаниите со снабдувањето со ...
| | веќе видена | слични

„За спас од енергетската и економската криза во Македонија во моментов неопходно е да се поддржи предлогот од Стопанската комора за енергетика на Македонија за ...
| | веќе видена | слични

Набавката на јаглен чија тенерска постапка се уште не е завршена според професорот Антон Чаушевски нема да го реши проблемот со недостигот на електрична ...
| | веќе видена | слични

Ситуацијата во енергетиката не е од сега критична, таа е таква веќе 5-6 години, а тоа се должи на фактот што во изминатиов период немаше сериозни вложувања и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Општина Центар Жупа во првиот круг од локалните избори не е избран нов градоначалник, бидејќи не е обезбеден потребниот цензус на излезност од една третина ...
сите 830 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 236 | | | веќе видена

Денеска се регистрирани 329 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува ...
сите 439 | | | веќе видена

Денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со кандидатот за градоначалник Ферат Асан и носителката на листата за советници Нежмие Саитова се обрати пред ...
сите 288 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот на Арачиново ќе продолжи како и ...
сите 95 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика утре треба да донесе одлука за цените на нафтените деривати. Дали ќе има повторно поскапување на цените на горивата ќе ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжен рокот на тендерот - ќе успее ли државата навреме да увезе јаглен?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: