Во Гевгелија отворена изложба на цртежи и скулптури од Ранко Дакиќ

По безмалку еден месец, на 11 октомври се затвори големата ретроспективна изложба на дела од скулпторот Петар Хаџи Бошков (1928-2015) во античкиот локалитет ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Тања Балаќ им припаѓа на оние ретки уметници кои не само што поседуваат свое гледање, едно само за неа својствено толкување на светот, туку и уметнички јазик ...
| | веќе видена | слични

На 20 октомври од 12 до 22 часот, во Домот на културата во Ѓорче Петров ќе биде поставена изложба на керамики, цртежи и графики на познатиот сликар Пабло ...
| | веќе видена | слични

Со изложба на своите дела тетовскиот ликовен уметник Александар В. Настески одбележува 50 години ликовно творештво. На оваа изложба љубителите на сликарската ...
| | веќе видена | слични

Со почеток во 19 часот, на 19 октомври во мултимедијалниот центар Мала станица ќе биде отворена самостојната изложба насловена „ Сертификат за кафе “ на ...
| | веќе видена | слични

На оваа изложба љубителите на сликарската уметност во Тетово ќе имаат прилика да ги видат делата кои авторот ги дели на четири циклуси. Во првиот ја истакнува ...
| | веќе видена | слични

Публиката има можност да ужива во 30-тината дела на тројцата уметници од семејството Вујисиќ, графики, пастел-цртежи и слики. Мирко Вујисиќ создава дела, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Општина Центар Жупа во првиот круг од локалните избори не е избран нов градоначалник, бидејќи не е обезбеден потребниот цензус на излезност од една третина ...
сите 830 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 236 | | | веќе видена

Денеска се регистрирани 329 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува ...
сите 439 | | | веќе видена

Денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со кандидатот за градоначалник Ферат Асан и носителката на листата за советници Нежмие Саитова се обрати пред ...
сите 288 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот на Арачиново ќе продолжи како и ...
сите 95 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика утре треба да донесе одлука за цените на нафтените деривати. Дали ќе има повторно поскапување на цените на горивата ќе ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Гевгелија отворена изложба на цртежи и скулптури од Ранко Дакиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: