Ангеловска-Бежоска: Економската активност во првото полугодие во линија со проекциите на Народната банка

Бруто домашниот производ, во првата половина од оваа година, оствари раст којшто речиси во целост се совпаѓа со проекциите на Народната банка, поттикнат и од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

За зачувување на макроекономската и финансиската стабилност од суштинско значење се независноста и професионалноста на централната банка, беше истакнато на ...
| | веќе видена | слични

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Мари Брнз, на средба порачаа дека за зачувување на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Заздравувањето на македонската економија е видливо, на што укажуваат и најновите нагорни проекции на ММФ и Светска банка за економскиот раст годинава од четири ...
| | веќе видена | слични

Претставници на нашите најзначајни финансиски поддржувачи, Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој, имаа значајни пораки за земјава ...
| | веќе видена | слични

Среднорочната фискална консолидација, поддржана преку Планот за фискална одржливост и поддршка на растот, Стратегијата за реформа на даночниот систем, како и ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата е повиска од проекцијата, но за сега нема потреба да се реагира, смета Комитетот на Народната банка. Растеле домашните цени кои се поврзани со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Макроекономските показатели се движат во согласност со очекувањата и закрепнувањето на економијата речиси во целост е во согласност со проекцијата, оценува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Двајцата македонски фудбалери, Езѓан Алиоски и Кире Ристевски, заедно со голманот Столе Димитриевски, синоќа на арената „Тоше Проески“ во Скопје, го одбележаа ...
сите 360 | | | веќе видена

Како што пренесува BBC пред два дена, според статистиката на Одделот за образование (ДФЕ) покажува дека во Англија во втората половина на септември: 102.000 ...
сите 315 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешниот предизборен митинг во Делчево потенцираше дека додека оваа власт на СДСМ ме престанува да краде, ...
сите 656 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 131 | | | веќе видена

Умерен оптимизам покажува Владата во однос на можноста за надминување на блокадата од Софија во наредните месеци. Главното прашање од кое зависи евентуалниот ...
сите 264 | | | веќе видена

НАЈАВЕНА Е НОВА МЕРКА Министерот за здравство Венко Вилипче денеска изјави дека засега здравствените власти не размислуваат за воведување задолжителна ...
сите 80 | | | веќе видена

Клечовце, кое некогаш беше општина, денес е тотално заборавено и отсечено од Куманово. Со нашиот проект за патно поврзување на с. Клечовце со с. Тромеѓа ќе се ...
сите 39 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангеловска-Бежоска: Економската активност во првото полугодие во линија со проекциите на Народната банка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: