Бајден разговарал со Фон дер Лаен, бара да продолжи проширувањето на ЕУ


Aмериканскиот претседател Џо Бајден вчера телефонски разговарал со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, и нагласил дека процесот на ...
| | веќе видена | слични

Членството во ЕУ, за кое од некоја чудна причина многу нации сонуваат, не е на маса. По самитот во Брдо кај Крањ во Словенија стана јасно дека шесте земји на ...
| | веќе видена | слични

Промената на мрачната слика за Македонија кај обичните граѓани на западна Европа, во наредниот период, мора да биде еден од главните стратегиски потфати ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Истакнатиот претставник на германските социјалдемократи (СПД) во Бундестагот, Јосип Јуратовиќ и предлага на Европската унија да ја редефинира својата политика ...
| | веќе видена | слични

Предлагам прашањето меѓу Бугарија и Северна Македонија да се предаде на меѓународната заедница и тој спор да се реши со формирање на арбитрарно тело, како што ...
| | веќе видена | слични

„Изминатите повеќе од две години сведоци сме кога проширувањето паѓа се подолу на агендата на ЕУ и сите овие настани не водат до суштината на овој процес. ...
| | веќе видена | слични

Балканските лидери имаат различни очекувања за процесот за проширување на Европската Унија, по завршувањето на словенечкиот самит за Западен Балкан. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска се сретна со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите нации (ОН) во Македонија. На средбата ...
сите 505 | | | веќе видена

Кај Стојко Стојков од ОМО Илиден Пирин постои доза на оптимизам дека со текот на времето положбата на македонското малцинство во Бугарија ќе се подобри. Тој ...
сите 882 | | | веќе видена

Се гледа крајот на пандемијата, очекуваме мирна пролет, изјави во вечерашното гостување на ТВ Телма д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија.Тој вели ...
сите 189 | | | веќе видена

Делчевецот Васко Панчовски кој го извади светиот крст од водите на река Брегалница за празникот Водици уште еднаш ја покажа својата хуманост на дело. Како што ...
сите 325 | | | веќе видена

Во јуни 1914 година, европските пазари на акции и обврзници едвај реагираа на атентатот на надвојводата Франц Фердинанд, наследник на тронот на Австрија. Дури ...
сите 347 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ужива најголема доверба помеѓу граѓаните, затоа администраторот на владата водена од ДУИ, Ковачевски, бега од избори, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку ...
сите 280 | | | веќе видена

За време на вчерашните сообраќајни контроли во Скопје, полицијата утврди дека 13 возачи возеле иако немале возачка дозвола, а од контролираните возила, осум ...
сите 517 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бајден разговарал со Фон дер Лаен, бара да продолжи проширувањето на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: