Радев: Бугарија ги поддржува вредностите на ЕУ во дијалогот со Македонија


Тоа го нагласил претседателот на Бугарија, Румен Радев,во телефонски разговор со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер. Како што јави дописникот на ...
| | веќе видена | слични

Издавањето бугарски пасоши на граѓаните од Северна Македонија е внатрешна работа и Европската Комисија нема да се меша во однос на ова прашање, одговорија за ...
| | веќе видена | слични
13 копии

За Европската Комисија издавањето бугарски пасоши за Македонци е внатрешна работа во која таа не се меша, јави дописничката на МИА од Брисел. МИА побара ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија нема да се меша во издавањето на бугарски пасоши за македонските државјани, за кое смета дека е внатрешна работа, и покрај тоа што го ...
| | веќе видена | слични

МИА побара одговор од Европската Комисија откако бугарскиот претседател Румен Радев се повика на македонските граѓани со бугарски пасош и се произнесе за ...
| | веќе видена | слични

Прекин на дебугаризацијата и почитувањето на правата на Бугарите во РС Македонија е клучот за стартирање на преговорите на Скопје за влез во Европската унија. ...
| | веќе видена | слични

Сите кандидати за бугарски претседател на претстојните избори кои ќе се одржат на 14 ноември, како и лидерите на бугарските политичките партии, треба да го ...
| | веќе видена | слични

Балканските лидери имаат различни очекувања за процесот за проширување на Европската Унија, по завршувањето на словенечкиот самит за Западен Балкан. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на македонскиот дел од комисијата за историја со Бугарија, Драги Ѓоргиев вели дека невозможно е да се среќаваат еднаш месечно со бугарските ...
сите 583 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид јавно ја осудува хајката којашто се води против градоначалникот Пецаков додека властите молчат за премиерот Ковачевски.Ја информираме ...
сите 204 | | | веќе видена

Најверојатно утре Кривичниот совет ќе одлучува за притворот на 22-годишниот Јордан Ѓорѓиев, кој ја прегази 24-годишната Викторија на пешачки премин на ...
сите 89 | | | веќе видена

Познатиот актер Жарко Димоски бил случаен сведок на трагичната несреќа која се случи синоќа, во која загина 24-годишна девојка од Радовиш, а нејзиниот дечко ...
сите 78 | | | веќе видена

„Подготвени сме да седнеме и да разговараме за контролата на вооружувањето, разоружувањето, транспарентноста на воените активности, механизмите за намалување ...
сите 606 | | | веќе видена

Предвремените парламентарни избори се потреба повеќе на Македонија, отколку на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ кога и да има избори ќе победи, но Македонија не ...
сите 379 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски на брифинг со новинарите по завршувањето на заедничката средба меѓу македонската и бугарската влада во Софија рече дека Уставот на ...
сите 366 | | | веќе видена

Податоците добиени од анкетата на Сојузот на наставници од Ниш покажуваат дека над 800 ученици и околу 200 наставници во 44 училишта во Ниш се заразени со ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Радев: Бугарија ги поддржува вредностите на ЕУ во дијалогот со Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: