Научниците открија уште еден позитивен ефект на позната соната на Моцарт


Научниците открија дека слушањето на Сонатата за две пијана на Волфганг Амадеус Моцарт ги ублажува симптомите на епилепсија. Ова парче ги стимулира фронталните ...
| | веќе видена | слични

СЗО минатата недела објави дефиниција за продолжен ковид-19, термин кој се користи за опишување на постојани здравствени проблеми кои ги имаат луѓето кои ...
| | веќе видена | слични
4 копии

СЗО го дефинира продолжениот Ковид како состојба со најмалку еден симптом кој вообичаено почнува да се појавува во рок од три месеци од почетокот на потврден ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Што е „пејсмејкер на мозокот“ и како функционира? Објаснувањето го даваат научниците од Универзитетот во Калифорнија. Депресијата може да биде застрашувачка ...
| | веќе видена | слични

Светската здравствена организација (СЗО) оваа недела ја објави дефиниција за „долг ковид“, термин што се користи за да се опишат упорните и долготрајни ...
| | веќе видена | слични
5 копии
повеќе

Останато

Откако судија на претходна постапка синоќа одреди 30 дневен притвор за 22 годишното момче кое во четвртокот вечерта на пешачки кај Сити мол прегази 24 годишна ...
сите 164 | | | веќе видена

Училиштата се префрлија на онлајн часови, кои не важат само за учениците од прво до четврто одделение кои се уште посетуваат настава, објави АП.Масовните ...
сите 182 | | | веќе видена

Согласно член 153 од Закон за енергетика, Производство на топлина Балкан Енерџи ДООЕЛ како регулиран производител на топлинска енергија е должен во текот на ...
сите 318 | | | веќе видена

ДЕНЕС НАД 1.900 ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: ...
сите 69 | | | веќе видена

Осветувањето на водите на Вардар и положување на Светиот крст во Скопје се одржа точно напладне на мостот „Слобода“ кај Холидеј ин. Поради пандемијата, ...
сите 153 | | | веќе видена

Ова го потврди германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт.„Мораме да направиме се` за да спречиме ескалација. Во моментов испораката на оружје не би ...
сите 411 | | | веќе видена

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во Скопје и се договорил ...
сите 62 | | | веќе видена

Средствата од договорот склучен со три угостителски субјекти од страна на претходното градско раководство, во вредност од околу 32 илјади евра ќе бидат ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Научниците открија уште еден позитивен ефект на позната соната на Моцарт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: