За корона скрининг во училиштата ќе се бара согласност од родителите


Неделава надлежните започнуваат со опсежна анализи детален скрининг на генералната здравствена состојба на населението. Во однос на скринингот на училиштата, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Со согласност од родителите, учениците во основните и средните учениците ќе бидат тестирани за присуство на вирусот Ковид 19. Во методологијата се опфатени ...
| | веќе видена | слични
2 копии
12 копии

Со согласност од родителите, учениците во основните училишта од прво до петто одделение, како и од шесто до деветто одделение и учениците од средните школи ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Околу 8200 ученици од основните и средните училишта ќе бидат опфатени во престојниот скрининг. Планирано е скринингот да трае 5 дена, а дневно да се тестираат ...
| | веќе видена | слични

Ученици од сите основни и средни училишта во Македонија ќе бидат тестирани за коронавирус во наредните две недели, со цел да се утврди дали постојат ...
| | веќе видена | слични

Во следниот период од 7 до 10 дена, ќе бидат тестирани по случаен избор ученици од сите основни и средни училишта. „Според методологијата која ја изработивме, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заменик министерот за финасии Димитар Ковачевски има огромна поддршка од скопското крило на СДСМ на престојните внатрепартиски избори, тврдат за „“ извори од ...
сите 469 | | | веќе видена

-16 милиони евра платила државата за кражбата на струја од европската мрежа за само еден месец, дополнително се реализирани сет на купувања на струја од над 11 ...
сите 176 | | | веќе видена

Во спомен на жртвите на автопатот Струма кои го загубија животот во несреќата на автобусот на Беса Транс, бугарскиот д-р Димитар Ленков нуди двете држави ...
сите 448 | | | веќе видена

Почнува враќањето во Македонија на повредените во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија. Првите двајца хоспитализирани во софиската болница ...
сите 200 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 169 | | | веќе видена

Нови судири избија доцна синоќа во неколку холандски градови во знак на протест против построги владини мерки за спречување на ширењето на инфекцијата со ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За корона скрининг во училиштата ќе се бара согласност од родителите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: