Навивачите ја `блокираат` границата

Други спортови Навивачите ја `блокираат` границата Скопје, 14 јануари - Почна македонската инвазија на Ниш, откако голем број македонски раѓани се упатија кој Ниш, каде македонската репрезентација во ракомет утре го има првиот натпревар против Шведска. Аавтомобили и автобуси чекаат на македонско-српската граница да бидат пропуштени кон дестинацијата која во моментов ја посакуваат речиси сите Македонци. Според досегашните информации најголема фреквенција се очекува во текот на утрешниот ден од 10.00 до 15.00 часот за кога се најавени 20-тина автобуси и комбиња, како и поголем број на патнички возила, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Навивачите кои ќе патуваат организирано од српска страна ќе бидат пречекувани и проследувани од српската полиција, додека од македонска страна на граничниот премин „Табановце“ ќе биде распореден и еден вод од Единицата за брзи интервенции, доколку се јави потреба или има некакво нарушување на јавниот ред и мир. Со мерките е предвидено отворање на три ...
| | веќе видена | слични

Македонските навивачи сериозно ја сфатија препораката на РФМ кон Ниш да тргнат рано наутро за да го избегнат метежот на граница. Вчера уште пред 9 часот на автопатот кон Kуманово можеа да се забележат колони возила полни со навивачи. Речиси и да немаше возило од кое не се вееше македонско знаме. Опремени со шалчиња, капчиња, дресови, знамиња, труби и препознатливите шлемови на фалангата, навивачите со песна почнаа да ја загреваат атмосферата уште пред да стасаат до Табановце. А таму цариниците на двете страни од границата беа подготвени за македонската „инвазија“. За разлика од завчера, кога возилата чекаа и по два часа за да ја поминат границата, вчера и покрај метежот околу 10 часот беа потребни само десетина минути чекање. Цариниците работеа брзо и ги пропуштаа возилата без никакви дополнителни контроли. (Д.Т.) Навивачи задржани на автопат три часа Посебен третман имаа само автобусите и комбињата полни со навивачи, за кои беше обезбедена полициска придружба до Ниш. Имаше и исклучоци кога српската ...
| | веќе видена | слични

Преку 4.500 македонски граѓани, во најголем број навивачи кои одат да ја бодрат македонската ракометна репрезентација во Ниш, вчера до 13 часот влегле во Србија, информираат од граничниот премин Табановце. Оваа бројка е поголема, бидејќи колони автобуси и комбиња во континуитет пристигнуваа на преминот кој беше обоен во црвена и жолта боја. Очекуваната инвазија на Србија не ги изненади полицајците на Табановце, кои отворија осум ленти на преминот со цел да не се создава застој. - Конечна и официјална бројка нема, но со она што досега располагаме е дека 4.500 македонски државјани влегоа во Србија во текот на денот. Отворени се осум ленти и досега немавме никакви проблеми. Големата фреквенција на патници предизвика мал застој и за излез од државата се чека по петнаесетина минути, вели Зоран Ѓеоргиев, командир на граничниот премин Табановце". И навивачите се со слични изјави. Дел од нив кои тргнале рано изутринава воопшто не чекале на границата, а оние кои тргнале околу пладне налетале на мал застој. - Ние ...
| | веќе видена | слични

Славеничката атмосфера ги понесе Македонските навивачи кои денеска масовно се упатуваат кон Ниш со цел да ја подрат нашата репрезентација на синоќешниот натпревар со Шведска. Ниту ладното време, ниту студот не ги спречи Македонските навивачи во нивната намера. Неизбежен дел од нивното патување беше и славеничката песна. Според надлежните на граничниот премин околу пет илјади патници ја поминале границата, доколку се случи да не најдат карти тие ќе го следат натпреварот на отворено. Очекувањата на публиката се големи, како осми играч на репрезентацијата на Македонија тие ќе допринесат за висок пласман на нашата репрезентација.
| | веќе видена | слични

На граничниот премин како на трибина… Славеничката атмосфера ги понесе навивачите уште не излезени од државата… Знамиња и навивачки реквизити го преплавија Табановце уште утрината. Цел ден на студеното време навивачите се загреваа со песна. На осум ленти илјадници граѓани ја напуштаа Македонија кон единствената дестинација – Ниш. Таму спектакуларно ќе ја бодрат ракометната репрезентација. Победа е најпрогнозирана опција. Околу пет илјади патници ја поминале границата- некои со карти за да го проследат натпреварот со Шведска во салата, некои во неизвесна авантура - и да не најдат карти ќе останат надвор да навиваат. Очекувањата на публиката се големи, но затоа осмиот играч е подготвен да издржи да скандира до крај како мотив за победнички дух во репрезентацијата На Табановце немаше метеж, граничарит во координација со српските колеги возилата ги пропуштаа за неколку минути. Некои ја искористија можноста и отпатуваа со лична карта Ако се суди по еуфоријата и оптимизмот на навивачите Македонија е новиот ...
| | веќе видена | слични

Навивачка атмосфера на граничниот премин Табановце. Опремени со знамиња, капи, шалови и други навивачки реквизити, илјадници граѓани од сите делови на Македонија се упатија кон Ниш, каде што ракометната репрезентација вечерва го игра првиот натпревар од Европското првенство. Кај навивачите владее силен оптимизам и сите се со една мисла – победа на вечерашниот натпревар против Шведска. - Очекуваме нашите ракометари да се борат со срце и да победат. Затоа и одиме, цела Македонија е крената, ние сме осмиот играч кој треба да им помогне. - Ние сме цело друштво од Скопје, околу педесетина луѓе, а останатите навивачи не чекаат во Ниш. Очекуваме победа на првиот натпревар, па натаму ќе видиме. - Очекуваме три победи во групата и потоа сите одиме во Белград, ние рекоа навивачите со кои разговаравме на Табановце. И поранешниот премиер Владо Бучковски се упати кон Ниш да ги бодри ракометарите. Според него, токму денешниот натпревар е од клучно значење за нашата репрезентација. - Јас сум поранешен ракометар. Играв 12 ...
| | веќе видена | слични

Осум ленти само излез денеска работеа на граничниот премин Табановце, граничните службеници подготвени ги дочекаа навивачите. На граница немаше автомобил без македонско знаме. Подготвени за поддршка на репрезентацијата илјадници Македонци заминаа во Ниш. Нашите ракометари поддршка ќе имаат и од музичката естрада. За да ја минат границата навивачите не чекаа подолго од десетина минути. Најголмо задржување имало претпладне кога отпатувале најавените автобуси. Само денеска преку Табановце за Ниш заминале над 4000 Македонци. Навивачите подготвени заминаа, ракоментарите во топ форма го чекаат стартот на натпреварот. Во Ниш сите чекаат победа. Иван Кузмановски
| | веќе видена | слични

Илјадници македонски навивачи со знамиња, шалови и капи во државните бои од утрово тргнаа во поход кон Ниш каде што ќе го следат воведниот меч од европското првенство на македонските ракометари. Само до 12 часот границата ја минале 4.500 граѓани. На Табановце сепак нема гужви, граничните служби се погрижија задржувањето да биде најмногу од 5 до 10 минути. Студеното време не ги предомисли македонските навивачи да тргнат во Ниш и несебично да ги поддржат нашите ракометари кои вечерва ќе го одиграат првиот натпревар на Европското првенство против Шведска. Позитивниот спортски дух кај навивачите се почувствува уште денеска на граничниот премин Табановце. Се беше во знак на желбата за победа на првенството, развиорени македонски знамиња, капи, шалови. - Појдовме да дадеме поддршка на нашата ракометна репрезентација, на еден ден сме таму вечер се враќаме,очекуваме само победа, вели навивач. - Ќе биде тешко, ама ќе победиме, имаме билети за сите натпревари, остануваме во Ниш до последниот натпревар, вели ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Навивачите ја `блокираат` границата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: