Уапсен капетанот на “Коста Конкордија“

Италијанските власти го уапсија капетанот на бродот „Коста Конкордија“ кој заринка крај бреговите на Тоскана. Во несреќата, тројца луѓе загинаа, а 70 се исчезнати. Против капетанот, се води истрага за убиство без предумисла, и за напуштање на бродот. Државјанка на Хрватска која била на бродот, во телефонски разговор за хрватските медиуми, раскажува дека веднаш по ударот, капетанот на бродот побегнал пред нивните очи, како и сите други Италијанци, кои биле на челните и одговорни позиции. Спасувачките тимови во Италија, без прекин трагаат по 70-те исчезнати, на луксузниот брод „Коста Конкордија“, на кој имаше над 4000 патници. Меѓу тројцата загинати, се двајца француски туристи и еден Перуанец - член на екипажот. Несреќата се случила синоќа, за време на вечерата. Бродот, долг 290 метри, удрил во карпа, во плитките води на островот Џилио. Во моментот на несреќата настанала голема паника, особено откако снемало струја. “Беше темно, луѓето врескаа, деца плачеа насекаде..Имаше паника..“ “Беше многу ...
| | веќе видена | слични

Капетанот на „Коста Конкордија“ го приближил бродот до островото Ѓиљо, каде во петокот вечерта се насука, за да му направи мерак на шефот на келнерите, кој потекнува од тоа острово. Ова денеска го објави угледниот италијански весник „Кориере дела сера“, анализирајќи ги постапките на капетанот и неговите помошници, кои според обвинителството, ја предизвикале несреќата. Според римскиот весник, капетанот Франческо Скетино непосредно пред несреќата го повикал шефот на келнерите Антонело Тјеволи на командниот мост и му се обратил со зборовите „Антонело, дојди да видиш, сосема сме близу до твоето Ѓило“. Тјеволи требало една недела претходно да замине на одмор, но бил принуден да остане на бродот, бидејќи не му била пронајдена соодветна замена. Од тие причини капетанот Скетино сакал да му направи услуга и го доближил огромниот брод на карпестото крајбрежје на островото во Тосканија, наведува извор на весникот. Шефот на келнерите дал изјава за крајбрежните власти која што ќе треба и да и ја повтори на полицијата во ...
| | веќе видена | слични

Компанијата „Коста Крузерс“, во чија сопственост е бродот, „Коста Конкордија“ кој се насука на италијанскиот брег, изјави дека причина за несреќата е човечка грешка. Од компанијата сметаат дека капетанот Франческо Скетино пловел премногу блиску до копното и не ги почитувал правилата за итност при несреќи. - Компанијата ќе стои зад капетанот и ќе му овозможи правна помош, но не можеме да ги игнорираме фактите и да не признаеме дека станува збор за човечка грешка, изјави Пјерлуиџи Фоски, директор на „Коста Крузерс“ Капетанот Скетино ги негира сите обвинувања. - Она што се случи додека се движевме според системот за навигација е што карпите воопшто не беа регистрирани на страничниот дел од бродот. На наутичката карта беа прикажани како длабока вода, и според мапата тие биле на 150 метри од нас, изјави капетанот на „Коста Конкордија“. Италијанските медиуми пишуваат дека капетанот Скетино се доближил до островот Џиљо, за да му направи услуга на шефот на салата, кој родум бил од тој остров, а требал да замине ...
| | веќе видена | слични

Антонело, дојди да видиш, сосема сме блиску до твојот Џиљо, му рекол капетанот Скетино на шефот на келнерите. Капетанот на Коста Конкордија го доближил бродот до островот Џиљо за да му направи услуга на шефот на келнерите кој е роден на тој остров. Според пишувањето на римскиот дневник, капетанот Франческо Скетино пред несреќата го повикал главниот келнер Антонело Тјеволи. "Антонело дојди да видиш, сосема сме блиску до твојот Џиљо.", рекол Скетино. Тјеволи требало една недела претходно да замине на одмор, но морал да остане на бродот бидејќи немало кој да го замени. Капетанот Скетино поради тоа сакал да му направи услуга со тоа што огромниот брод го доближил до карпестото крајбрежје. Тјеволи се јавил на повикот на капетанот, се потпрел на оградата и го предупредил капетанот дека бродот се наоѓа премногу блиску до крајбрежјето. Меѓутоа, веднаш потоа дошло до ударот. Шефот на келнерите дал изјава на крајбрежната стража и би требало да ја повтори во полиција, во рамките на истрагата со која треба ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Спасувачките операции на остатоците од луксузниот туристички брод „Коста Конкордија“, кој во петокот вечерта се насука во близина на Тоскана, откако удри во карпа, денеска се прекинати на неодредено време, откако дојде до поместување на... Спасувачките операции на остатоците од луксузниот туристички брод „Коста Конкордија“, кој во петокот вечерта се насука во близина на Тоскана, откако удри во карпа, денеска се прекинати на неодредено време, откако дојде до поместување на бродот, изјави портпаролот на противпожарната служба Лука Кари. - Дојде до натамошно потонување на бродот за девет сантиметри вертикално и 1,5 сантиметри хоризонтално. Веднаш ја прекинавме евакуација. Ова е нешто од што стравувавме дека ќе се случи, рече Кари. Тој наведе дека операциите се спречени и оти не се знае кога ќе продолжат, но дека во меѓувреме ќе биде набљудувана стабилноста на бродот. Спасувачите претходно денеска пронајдоа уште едно тело во остатоците од бродот, со што бројот на жртвите се зголеми на шест лица. Петнаесет лица ...
| | веќе видена | слични

"Антонело, дојди да видиш, сосема сме блиску до твојот Џиљо" - му викнал капетанот Франческо Скетино, на шефот на келнерите Антонело Тјеволи. Ова откако капетанот го повикал шефот на келнерите да му се приклучи на командниот мост. Според пишувањата на римскиот дневен весник Кориере дела сера, потврдени од очевидци, овој разговор се случил непосредно пред бродот "Конкордија" да удри во карпата. Откако Тјеволи дошол на командниот мост, капетанот задоволно му соопштил дека се наоѓаат блиску тосканското островче Џиљо. Имено, Тјеволи требал да биде на одмор дома, но откако не му била најдена замена, морал да остане и на ова крстарење, па капетанот за да го одоброволи се решил на ваков чекор. Шефот на келнерите се одзвал на повикот на капетанот, дошол на комапндниот мост и заедно го набљудувале малото островче Џиљо. Тјеволи се наведнал преку оградата и загрижено му соопштил на капетанот дека се преблиску до стеновитиот брег, за да по неколку моменти бродот удри во подводна карпа. Тјеволи дал изјава по несреќата ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Управниот совет и извршен директор на компанијата „Коста Крочере“, Пјер Луиџи Фоски изјави дека човечка грешка од страна на капетанот е причина за насукувањето на карпа на луксузниот брод „Коста Конкордија“. - Компанијата ќе остане во тесна соработка со капетанот и ќе му ја обезбеди целата потребна помош, но треба да ги признаеме фактите и не можеме да демантираме дека станува збор за човечка грешка, рече Фоски на прес-конференција во Џенова. Тој истакна дека бродот ги минал сите тестови за безбедности и техничките тестови при оценката во 2011 година, а капетанот направил недозволен маневар за промена на зададениот курс. Фоски нагласи дека главна грижа на компанијата е безбедноста и добробитта на патниците и членовите на екипажот, како и да гарантира дека нема да има истекување на гориво во водите на островот Џилио. Тој додаде дека во бродот има околу 2.300 тони дизел гориво и оти досега не е забележано истекување. Големиот крузер тежок 114.500 тони во петокот вечерта се насука на гребен, ...
| | веќе видена | слични

Рим, 16 јануари 2012 (МИА) - Нова верзија за причините за трагедијата со италијанскиот туристички брод „Коста Конкордија“ открива денеска весникот „Кориере дела Сера“. Според таа верзија, капетанот на бродот Франческо Скетино го доближил бродот до брегот поради шефот на сервисерите на бродот, кој бил роден во Џилио. Непосредно пред трагедијата, Скетино се обратил кон шефот на сервисерите Антонело Тиеволи со зборовите: „Антонело, дојди да видиш колку близу сме до Џилио“. На тој повик биле сведоци неколку лица. Според добро запознаен извор, Тиеволи требало да земе одмор уште минатата седмица и да замине за Џилио, но не можел да најде заменик кој требало да остане за новиот курс. Скетино посакал да му направи симболична услуга, доближувајќи го огромниот брод до скалестиот брег на тосканскиот остров. Претходно, претседателот на Управниот совет и извршен директор на компанијата „Коста Крочере“, Пјер Луиџи Фоски изјави дека човечка грешка од страна на капетанот е причина за насукувањето на карпа на луксузниот ...
| | веќе видена | слични

Италија денеска предупреди на можна еколошка катастрофа поради опасност од луксузниот туристички брод „Коста Конкордија“, кој во петокот вечерта се насука и се преврте во близина на брегот на Тоскана, во морето да истечат речиси 2.500 тони дизел гориво. - Тоа е нашиот кошмар. Бродот има резервоари полни со дизел гориво, кои може да потонат на дното на морето, што може да предизвика катастрофа, рече Корадо Клини, италијански министер за заштита на животната средина во интервју за весникот „Ла Стампа“. Според најлошото можно сценарио горивото може да истече во морето, да го загади брегот и да го загрози растителниот и животинскиот свет, истакна Клини и додаде дека се „подготвени да интервенираат доколку дојде до истекување и до создавање на нафтена дамка“ Градоначалникот на островот Џилио Серџо Ортели изјави од своја страна дека бродот за сега делува стабилно така што е можно да се започне со испумпување на резервоарот во кој има околу 2.380 тони гориво. Големиот крузер тежок 114.500 тони се насука на гребен, ...
| | веќе видена | слични

Нова верзија за причините за трагедијата со италијанскиот туристички брод „Коста Конкордија“ открива денеска весникот „Кориере дела Сера“. Според таа верзија, капетанот на бродот Франческо Скетино го доближил бродот до брегот поради шефот на сервисерите на бродот, кој бил роден во Џилио. Непосредно пред трагедијата, Скетино се обратил кон шефот на сервисерите Антонело Тиеволи со зборовите: „Антонело, дојди да видиш колку близу сме до Џилио“. На тој повик биле сведоци неколку лица. Според добро запознаен извор, Тиеволи требало да земе одмор уште минатата седмица и да замине за Џилио, но не можел да најде заменик кој требало да остане за новиот курс. Скетино посакал да му направи симболична услуга, доближувајќи го огромниот брод до скалестиот брег на тосканскиот остров. Претходно, претседателот на Управниот совет и извршен директор на компанијата „Коста Крочере“, Пјер Луиџи Фоски изјави дека човечка грешка од страна на капетанот е причина за насукувањето на карпа на луксузниот брод „Коста Конкордија“. Самиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсен капетанот на “Коста Конкордија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: