Најголемиот дел од заболените од карцином добро реагираат на вакцините против коронавирус

Лицата кои боледуваат од карицном имаат солиден имунолошки одговор на вакцините против Ковид-19, а при тоа немаат повеќе нус појави во однос на општата ...
| | веќе видена | слични

Во моментов нема потреба од употреба на нови вакцини против коронавирусот, но на светот можеби ќе му бидат потребни следната година, проценува Угур Шахин, ...
| | веќе видена | слични

Според податоците на Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Северна Македонија (МАЛМЕД), досега немало ниту еден случај на животозагрозувачка ...
| | веќе видена | слични

Причините за помала ефикасност најверојатно вклучуваат опаѓање на имунитет со текот на времето, појавата на Делта варијанта и различниот одговор за ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Вакцините за заштита од ковид-19 и по појава на делта сојот обезбедуваат висока заштита од вирусот, ја намалуваат потребата од хоспитализација и компликации од ...
| | веќе видена | слични

Уште една од вакцините против коронавирусот може да предизвика згрутчување на крвта. Вакцината „Џонсон и Џонсон“ веројатно предизвикува згрутчување на крвта. ...
| | веќе видена | слични

Регулаторот за лекови на Европската унија во петокот идентификуваше можна врска помеѓу ретките случаи на згрутчување на крвта во вените по примањето на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека постои можна врска помеѓу случаите на венска тромбоза и вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и препорача тоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во девет средни училишта во Скопје утре ќе почне скринингот на учениците за Ковид-19. Во текот на утрешниот ден ќе се тестираат 258 средношколци, а низ ...
сите 149 | | | веќе видена

Сите цени на горивата забележаа скок во цената. Од полноќ почна да важи новиот ценовник кој ќе биде на сила до понеделник напладне кога РКЕ ќе носи нова ...
сите 76 | | | веќе видена

Писмото на премиерот Зоран Заев испратено до членството на СДСМ два дена по од локалните избори, во кои владеачката партија загуби голем број од гласовите од ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најголемиот дел од заболените од карцином добро реагираат на вакцините против коронавирус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: