Еврејската верска заедница против бришење на „бугарски“ фашистички окупатор

Вистински напредок во односите со Бугарија не може да има се додека опстојува атмосферата на уцена, порача денеска вицепремиерот за европски прашања, Никола ...
| | веќе видена | слични

Еден од водечките македонски интелектуалци од помладата генерација Атанас Кирјаковски ја анализира изјавата на Заев за бришење на бугарскиот фашизам од ...
| | веќе видена | слични

Македонија мора да направи мудри политики во спорот со Бугарија, за да не заврши со уште едно вето од 27 години како што беше со Грција, порачува премиерот. ...
| | веќе видена | слични

Праксата на Европскиот суд за човекови права покажала во многубројни случаи дека негирањето на фашизмот и холокаустот поттикнува омраза и нетолеранција, ...
| | веќе видена | слични

Најавата на премиерот Заев дека ќе ја менува историјата на бугарскиот фашизам може да доведе до процес пред Европскиот суд за човекови права во кој ќе биде ...
| | веќе видена | слични

После два дена дефокус со “бугарскиот фашистички окупатор” да се вратиме на темата. До каде сме со одговорноста за 14 луѓе изгорени во болницата во Тетово?- ...
| | веќе видена | слични

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот активист Гоце Панговски потсетува на суштински судир меѓу позициите на президиумот на АСНОМ на чело со Методија Андонов Ченто и премиерот Заев за ...
| | веќе видена | слични

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија не се согласува со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шилегов изгуби во Скопје со разлика од 8.000 гласа, граѓаните во огромен број се определија за промени. Народот јасно даде глас против власта и против силно ...
сите 468 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците Арбен Таравари во интервју за Сител обвини дека во првиот круг на локалните избори, по нивните математики и ...
сите 349 | | | веќе видена

Актерот Алек Болдвин присуствуваше на приватна комеморација за Халина Хачинс, снимателката која случајно ја уби на снимањето на новиот филм, заедно со ...
сите 124 | | | веќе видена

Институционалната поставеност и правната рамка на процесите за јавни набавки во Северна Македонија во голема мера се усогласени со законодавството на ЕУ, но ...
сите 324 | | | веќе видена

Обединување со граѓаните, со сите демократски и прогресивни групи и поединци, за да продолжи развојот на општините, порача денеска од Битола генералниот ...
сите 173 | | | веќе видена

-До Општинската изборна комисија за вториот круг локални избори, во Кичево се доставени рекорден број барања на лица болни и изнемоштени кои побарале своето ...
сите 303 | | | веќе видена

Одиме по граѓаните, тропаме по вратите, ја бараме нивната поддршка едноставно она кое што е потребно и покрај огромната предност на ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг ...
сите 314 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Радовиш оствари средба со граѓаните и со пензионерите, кои ги повика на 31 октомври обединети заедно да ја донесат ...
сите 167 | | | веќе видена

Трите комисии кои произлегоа од Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство месечно не чинат нешто повеќе од 20.000 евра, покажуваат исплатите кои одат ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еврејската верска заедница против бришење на „бугарски“ фашистички окупатор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: