Викендов во Македонија снежни врнежи и температури под нулата

Повремени снежни врнежи од ноќеска ја зафатија Македонија. Од утре, како што најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) под влијание на многу студена маса од северните подрачја на Европа ќе следува период на многу студено време со повремен локален снег. Утринските температури наместа ќе се спуштаат до -19 степени целзиусови, а дневните ќе бидат под нулата. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Центарот за управување со кризи (ЦУК) им препорачува на граѓаните во овие неколку дена да избегнуваат движење во планинските предели и внимателно да возат, особено на патните правци низ клисурите и планинските превои каде има почеста појава на ситни одрони од карпи. ЦУК апелира до граѓани кои живеат во населени места околу планинските предели, доколку забележат било какви појави кои претставуваат опасност, да пријават на бесплатниот телефонски број 195 кој е во служба на граѓаните 24 часа, со цел навремено реагирање од страна на надлежните служби во справување со настанатата ситуација. Од ...
| | веќе видена | слични

Битолчани и оваа ноќ ја минаа на минус 22 степени. Поларните температури во најстудениот град во државава немаат намера да попуштат. Напротив, метеоролозите најавуваат уште пониски температури во следните денови. Дека претстојат екстремно студени денови потврдуваат измерените темпетарути утрово во 6 часот кои беа пониски во однос на вчерашните во речиси сите градови во државата. Во Берово се измерени минус 19, во Прилеп минус 17, Лазарополе минус 16, Попова Шапка минус 15, Охрид минус 12, Крива Паланка минус 9, Демир Капија минус 7, Скопје минус 6, Штип минус 5 и Гевгелија минус 1. За утре метеоролозите предвидуваат уште постудена ноќ со температури до минус 26 степени. Поларните температури се најавува дека ќе потраат во текот на целата недела, а претстојниот викенд се очекува локален снег. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
11 копии

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно повремено со сонце периоди и слаб снег особено во северните и североисточните делови на земјава. Се очекува да дува умерен ветер, а во Повардарието повремено засилен северен ветер. Температура ќе се движи во интервал од минус пет до седум степени. Во Скопје и околината ќе преовладува променливо облачно и ветровито време, со температура до два степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето денес ќе биде променливо облачно со услови за снег во северните краишта и повисоките планини, јавуваат од УХМР. Ќе дува и умерен, а во повардарието и засилен северен ветар. Температурата ќе биде со максимални четири степени на југот, а во Скопје само до -2. Во Битола, нема да се искачи повеќе од -9.
| | веќе видена | слични

За денес се предвидува променливо облачно време, со многу ниски температури наутро кои ќе продолжат и во текот на денот Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со повремен слаб снег особено во северните и североисточните делови на земјава. Ќе дува умерен ветер, а во Повардарието повремено засилен северен ветер. Температура се движи од минус пет до седум степени, освен во Битола каде ќе достигне до минус 10 степени. Во Скопје променливо облачно и ветровито време, со температура до два степена.
| | веќе видена | слични

По најавите дека под влијание на многу студена маса од северните подрачја од Европа следува период на многу студено време со повремен локален снег, Центарот за управување со кризи упати препораки до сите субјекти кои се дел од Системот за управување со кризи, со цел навремено реагирање во случај на одредени настани (завеани патишта, сообраќајни несреќи, непристапни терени и др.), како последица од снежните врнежи и студеното време. - Им препорачуваме на граѓаните во овие неколку дена да избегнуваат движење во планинските предели и внимателно да возат, особено на патните правци низ клисурите и планинските превои каде има почеста појава на ситни одрони од карпи. Апелираме до сите граѓани, особено оние кои живеат во населени места околу планинските предели, доколку забележат било какви појави кои претставуваат опасност, да пријават на бесплатниот телефонски број 195 кој е во служба на граѓаните 24 часа, со цел навремено реагирање од страна на надлежните служби во справување со настанатата ситуација, се вели ...
| | веќе видена | слични

Во Охрид денеска ќе преовладува променливо облачно и студено време. Максималната дневна температура ќе достигне -3 степени целзиусови. Променливо облачно време со локален слаб снег ќе преовладува во северните планински делови од земјава. Ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен северозападен ветер. Според најавата на Управата за хидрометеоролочки работи, екстремно ниски температури не очекуваат во наредните три дена, кога живата во термометрите на места ќе се спушти и до -26 степени целзиусови. *Првите параметри минимална, вторите дневна температура OhridNews
| | веќе видена | слични
2 копии

Поларниот бран што ја зафати државава утрово донесе екстремно ниски температури во некои делови од државава. Кочан зима во Битола - утрово беа измерени минус 22 степени! Втор најстуден град е Берово со измерени минус 16 степени, а ништо потопло не било ниту во Охрид, Лазарополе, Прилеп и на Попова Шапка со минус 14 степени. Во главниот град се измерени минус 6, јавува Канал 5. Според најавите на УХМР, во следните денови се очекува уште пониски температури. Во вторник минималната температура ќе се спушти до минус 26-от степен. Облачно и студено време во текот на целата недела, следниот викенд се очекува локален снег. Граѓаните вознемирени, ниските температури ги преполнија и амбулантите. Центрите за јавно здравје информираат за висока бројка на заболени респираторни заболувања. Се предупредуваат хронично болните и децата да не излегуваат надвор на екстремно ниските температури, да се пијат топли напитоци и да се зема редовно препишаната терапија од матичните лекари.
| | веќе видена | слични

Вистинската зима допрва ни претстои, поларниот бран кој ја зафати Македонија донесе екстремно ниски температури а ситуацијата уште повеќе ја влошува северниот ветер. Синоќа температурите во Македонија се спуштија дури и за 20 степени под нулата. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи, утрово во 6 часот најстудено беше во Битола со рекордни -22 степени. Следи Берово и Охрид со -16 степени, па Лазарополе, Прилеп и на Попова Шапка со минус 14 степени. Во Скопје синоќа живата на терометарот се спушти за 6 степени под нулата. Според УМХР и во следните неколку дена од неделата се очекува слично време.
| | веќе видена | слични

Облачно и студено, со провејување на локален снег, но и со повремени сончеви периоди, ќе биде времето денеска во Македонија. Утринската температура ќе движи од минус петнаесет до минус четири, а дневната од минус четири до четири Целзиусови степени. Што се однесува до Скопје, температура ќе достигне 2 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 192 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 70 | | | веќе видена

Хрватска одигра нерешено 22:22 со Шпанија во последниот натпревар од групата А и оди во полуфиналето на Европското првенство како втор тим во групата. Шпанците ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако тоа се случи, ќе биде шести пат да се прогласи меѓународна вонредна состојба  во последната деценија, објави Ројтерс. Бројот на загинати од новиот ...
сите 294 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Викендов во Македонија снежни врнежи и температури под нулата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: