Ѓорѓиевска: Никој од нас не смее да биде нем сведок на насилство


2 копии

Во изминатите три децении, Северна Македонија постигна значителен напредок во борбата против родово базираното насилство. Направени се значителни промени во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Резултатите од работењето на Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер, креираните ИТ алатки, како и плановите за ...
| | веќе видена | слични

„Ова не е сцена од филм на Емир Кустурица. Ова е реална животна средина на ромската заедница…“ Вака започнува едно од фото сведоштвата на членовите на ромската ...
| | веќе видена | слични

Ромската заедница е непропорционално повеќе погодена и поранлива од пандемијата со КОВИД-19 за разлика од мнозинското население, а јавните политики за ...
| | веќе видена | слични

Во хотелот „Мериот“ во Скопје денеска ќе се одржи завршна конференција за проектот „Унапредување на процесот на закрепнување и навремена реакција на ромската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Елизабета Ѓоргиевска – сопругата на претседателот, Стево Пендаровски, денеска во Њујорк учествуваше на настанот по повод 30-годишнината од глобалната 16-дневна ...
| | веќе видена | слични

Домаќини на настанот се Центарот за женско глобално лидерство и Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА). На настанот се дискутираа резултатите од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Постигнат напредок во разговорите Заев - Гаши за евентуален влез на Алтернатива во власта и обезбедување парламентарно мнозинство. СДСМ и Алтернатива се ...
сите 264 | | | веќе видена

Зоран Заев си одбра послушен продолжувач на заевизмот во СДСМ во Димитар Ковачевски. Целиот циркус и драматизирање околу наводни демократски избори во СДСМ се ...
сите 390 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден уште тројца од повредените пациенти кои се лекуваа во болницата „Пиргов“ во Софија, се вратија во државава.Министерот за надворешни ...
сите 249 | | | веќе видена

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски информираше дека опожарениот автобус со регистарски таблици СК 0284 БА кој учествуваше во сообраќајната ...
сите 197 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорѓиевска: Никој од нас не смее да биде нем сведок на насилство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: