Митреска: Монетарната политика е еден од столбовите на закрепнување на економијата

6 копии

Mерките и политиките спроведени од страна на Народната банка, како и централните банки воопшто, ги дадоа посакуваните резултати во ублажувањето на ефектите од ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Н еопходно е да се донесе одлука за продолжување на грејс периодот за враќањето на кредитите од кредитната линија Ковид 3 кои беа дистрибуирани преку Развојна ...
| | веќе видена | слични

Поради одржување на финансиска ликвидност на претпријатијата Сојузот на стопанските комори ја потенцира неопходноста за носење одлука за продолжување на грејс ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Економски состојби во изминатиот период се подобрени, со очекување за постепено и стабилно закрепнување на економија од ефектите на пандемијата во оваа и во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Стимулирањето на продуктивноста и зајакнувањето на отпорноста на економијата, се одговорот за побрзо надминување на последиците коишто пандемијата ги нанесе на ...
| | веќе видена | слични

Но сепак, и покрај поволните движења, неизвесноста во поглед на раст и натаму е висока, ризиците околу проекциите се претежно надолни на краток рок, а ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Време зa читање: 2 минути Активностите за поголема транспарентност, коишто постојано се преземаат од Народната банка, придонесуваат за кредибилитетот на ...
| | веќе видена | слични

И покрај пандемијата, кредитната активност во земјава и натаму расте, a непречениот пристап до капитал на меѓународните пазари овозможи зајакнување на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Државната изборна комисија информира дека лицата на кои им е признаено правото на глас како болно и немоќно лице тоа право ќе го остварат и во втор изборен ...
сите 446 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот на Арачиново ќе продолжи како и ...
сите 100 | | | веќе видена

Да се финализира и усвои долгорочна стратегија за информатичка и комуникациска технологија (ИКТ), да се зајакне независноста и капацитетот на медиумското ...
сите 77 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ, д-р Кирил Пецаков, најави дека доколку тој биде избран за да го води градот, охриѓани сами ќе одлучуваат за ...
сите 143 | | | веќе видена

Американската амбасадорка во Тирана, Јури Ким, во објава на Твитер напиша дека ја поддржува интеграцијата на Албанија и Македонија во Европската Унија, ...
сите 286 | | | веќе видена

Европската комисија потврди со уште еден извештај дека Македонија ги исполнува критериумите да ги почне преговорите за членство и очекува првата меѓувладина ...
сите 172 | | | веќе видена

Впечатлива за нас беше прославата на голот на Кристијано Роналдо од страна на наш навивачи кој на Олд Трафорд седеше точно во корнерот каде што се радуваа ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Митреска: Монетарната политика е еден од столбовите на закрепнување на економијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: