Стоев кон Вархељи: Бугарија е конзистентна, Северна Македонија да покаже политичка волја за надминување на разликите

Бугарија ја задржува својата позиција за европска интеграција на Република Северна Македонија, која произлегува од декларацијата на Националното собрание од 10 ...
| | веќе видена | слични

Скопје се повеќе ја зајакнува својата позиција и никој таму не крие дека се потпира на надворешен притисок врз Бугарија за можно укинување на ветото за ...
| | веќе видена | слични

Вархеји беше во Софија и неговото доаѓање во Скопје е поврзано со таа посета, за да се разгледаат различни предлози и варијанти, вели министерот за надворешни ...
| | веќе видена | слични

Точно една недела по неговата посета на Софија и еден ден по престојот на шефицата на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен во македонскиот главен град, во ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен попладнево пристигнува во Скопје, каде што со македонските лидери ќе разговара за спорот со ...
| | веќе видена | слични

Денеска доаѓа претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен, а ден подоцна, во среда еврокомесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји. ...
| | веќе видена | слични

Во Заедничката изјава усвоена на Состанокот на претседатели на парламенти од земјите на Западен Балкан, кој се одржа во рамките на словенечкото претседателство ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Доктор Нико Беќаровски од Клиниката за Токсикологија ги повика родителите да го прифатат најавениот скрининг на Министерството за здравство со брзи антигенски ...
сите 139 | | | веќе видена

Во земјава има вкупно 6.813 активни случаи на КОВИД-19 од кои најголемиот број 3.413 се во главниот град по што следат Куманово со 564, Велес со 318, Охрид со ...
сите 364 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот на Арачиново ќе продолжи како и ...
сите 299 | | | веќе видена

На три кола до крајот македонската фудбалска репрезентација е на второто место во својата група, сами си ја кроиме судбината, но не се големи шансите тоа да ...
сите 266 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика утре треба да донесе одлука за цените на нафтените деривати. Дали ќе има повторно поскапување на цените на горивата ќе ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стоев кон Вархељи: Бугарија е конзистентна, Северна Македонија да покаже политичка волја за надминување на разликите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: