Талибанците ги исклучија девојчињата од средно училиште во Авганистан


Талибанската влада во Авганистан објави дека засега само момчиња ќе посетуваат средни училишта, а професорите ќе бидат исклучиво мажи.Во соопштението се ...
| | веќе видена | слични
7 копии
6 копии

Првиот исклучок им овозможува на американската Влада, невладини организации и одредени меѓународни организации и субјекти „да обезбедат хуманитарна помош за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Условите под кои меѓународната заедница е подготвена да ја признае новата авганистанска влада не се прифатливи за радикалното талибанско движење, изјави ...
| | веќе видена | слични

Државниот секретар Ентони Блинкен денеска се сретна со министрите за надворешни работи од земјите постојани членки на Советот за безбедност – Велика Британија, ...
| | веќе видена | слични

– Условите за признавање на нашата влада, предложени од меѓународната заедница, се неприфатливи и го кршат меѓународното право, истакна Муџахид. Тој нагласи ...
| | веќе видена | слични

Петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН „во голема мера се согласни“ за тоа што се очекува од талибанците, јавија утринава француските медиуми, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 29. септември 2023 (ИНПРЕС) – Нивото на водата во Охридското Езеро и натаму е под просекот за овој период од годината. Според денешните мерења на ...
сите 172 | | | веќе видена

К. Р. (21) е уапсен поради сомнение дека во студентски дом ѝ се заканувал на девојката и ѝ рекол „дека секој што ќе му пријде, вклучително и полицијата, ќе го ...
сите 107 | | | веќе видена

Во Министерството за одбрана вечерва беше одбележано 30- годишноto партнерство меѓу Армијата на Република Северна Македонија и Националната гарда на Вермонт. ...
сите 187 | | | веќе видена

Демократскиот сојуз бара од премиерот Димитар Ковачевски да го повлече новиот Предлог-закон за амнестија, бидејќи овој закон е политички пазар помеѓу ...
сите 108 | | | веќе видена

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) синоќа казнил и пломбирал уште пет маркети ширум земјава кои не ја испочитувале одлуката за ограничување на цените на дел ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Талибанците ги исклучија девојчињата од средно училиште во Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: