Усвоен ревидираниот Роковник за спроведување на изборите согласно измените на Изборниот законик

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на 23-та седница го усвои ревидираниот роковник за претстојните локални избори, усогласен со измените и дополнувањата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Политичките партии и нивните подмладоци се обврзаа на демократски изборeн процес во кој ќе се почитуваат основните човекови права и слободи, со цел ...
| | веќе видена | слични

Зошто вмровскиот кадровик во ДИК – Александар Даштевски сака да ја оштети Левица за преку 100.000 ЕУР во очи на локалните избори?, прашува лидерот на Левица и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Секое избирачко место ќе има биометриски уред со кој ќе се врши идентификација на гласачите и во тој уред ќе бидат податоците за гласачите од тоа избирачко ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека само со одржување фер и демократски избори сите во земјава можат да бидат победници. Изборот, рече, е на граѓаните и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска го потпишавме Кодексот за фер и демократски избори, бидејќи со избори кои се европски ќе победиме сите. Тоа е најважното затоа што сега нема назад. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што ветив пред граѓаните за време на кампањата, нема чекање, веднаш го реализираме првото клучно ветување, го слушаме гласот и потребите на граѓаните.Од ...
сите 139 | | | веќе видена

Државната изборна комисија информира дека лицата на кои им е признаено правото на глас како болно и немоќно лице тоа право ќе го остварат и во втор изборен ...
сите 864 | | | веќе видена

Европската комисија потврди со уште еден извештај дека Македонија ги исполнува критериумите да ги почне преговорите за членство и очекува првата меѓувладина ...
сите 245 | | | веќе видена

Државната изборна комисија го отфрли барањето на Алијанса за Албанците и Алтернатива за поништување на гласањето на едно избирачко место во општина Дебар. ...
сите 346 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник од „За наше Куманово“ Максим Димитриевски повика граѓаните во вториот круг да му ја дадат поддршката за да продолжи да ги реализира ...
сите 183 | | | веќе видена

„Сите сме ние граѓани. Не ме интересира ни етнички, па не ме интересира ниту политички што се луѓето. Како претседател на СДСМ и како претседател на Влада ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Усвоен ревидираниот Роковник за спроведување на изборите согласно измените на Изборниот законик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: