ССМ: Тоа што не се отвора стечајна постапка за „Баргала“ е срамно и скандалозно решение на судијата, работниците гладуваат, а газдите уживаат


ССМ остро реагира што судијата Емил Пилатов не отвора стечајна постапка за компанијата „Баргала“ од Штип. Иако до Сојузот на синдикатите на Македонија сеуште ...
| | веќе видена | слични

Судскиот совет по статијата во САКАМДАКАЖАМ.МК за пријавените сомневања за корупција на судии преку свои лични примери, ги повикува граѓаните таму да ги ...
| | веќе видена | слични

Секој четврток на Утрински брифинг се разговара за состојбите за судството со Гордана Дувњак, а денешната тема беше Уставниот суд на РСМ каде што се очекуваат ...
| | веќе видена | слични

Стечајната постапка за Еуростандард банка тече според Законот за стечај. Но нешто спектакуларно во делот за кривичниот прогон не се случува. Од Обвинителството ...
| | веќе видена | слични

Од банкротот на Еуростандард банка помина повеќе од една година, има стечаен управник, отворена е истрага и ништо не се случува. -Стечајната постапка за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателката на Уставниот суд на Република Северна Македонија, Добрила Кацарска денеска оствари средба со амбасадорот на Француската Република во земјава, ...
| | веќе видена | слични

Рекордно ниската доверба во судството од само два процента од анкетираните граѓани во истражувањата на странски агенции претходните две години, која не се ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд ќе остане уште без еден судија и ќе се сведе само на петмина уставни судии, ако во ноември и најдоцна во декември не се изберат тројцата кои ...
| | веќе видена | слични

Неизвршување на одлуките, предолги седници, изземање на судии... Ова се само дел од слабостите во работата на Уставниот суд, презентирани на завршната ...
| | веќе видена | слични

Еден судија од Крвичниот суд во моментов работи и по 100тина предмети. Според податоците од судот, одделот кривично полнолетни, постапува по над 1900 случаи, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Државната изборна комисија информира дека лицата на кои им е признаено правото на глас како болно и немоќно лице тоа право ќе го остварат и во втор изборен ...
сите 474 | | | веќе видена

Европската комисија потврди со уште еден извештај дека Македонија ги исполнува критериумите да ги почне преговорите за членство и очекува првата меѓувладина ...
сите 256 | | | веќе видена

Народот заслужува шанса и среќа, а надежта покажана во првиот круг на локалните избори е патот кон промените, смета Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО ДПМНЕ. ...
сите 416 | | | веќе видена

Ние немаме право да ја менуваме историјата. Тоа не се прифаќа ниту во Куманово, ниту во Македонија. Имам конкретен став по ова прашање. Нема да дозволам да се ...
сите 237 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ, д-р Кирил Пецаков, најави дека доколку тој биде избран за да го води градот, охриѓани сами ќе одлучуваат за ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот на Арачиново ќе продолжи како и ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССМ: Тоа што не се отвора стечајна постапка за „Баргала“ е срамно и скандалозно решение на судијата, работниците гладуваат, а газдите уживаат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: