Иако имаме поголем број на судии по глава на жител според европскиот просек, евентуалното нивно намалување ќе се одрази врз работата, вели Црвенковска


Пред Судскиот Совет стои предизвикот за кадровско пополнување на судовите, како со судии, така и со администрација, особено заради фактот дека следува период ...
| | веќе видена | слични

Судскиот совет по статијата во САКАМДАКАЖАМ.МК за пријавените сомневања за корупција на судии преку свои лични примери, ги повикува граѓаните таму да ги ...
| | веќе видена | слични

Секој четврток на Утрински брифинг се разговара за состојбите за судството со Гордана Дувњак, а денешната тема беше Уставниот суд на РСМ каде што се очекуваат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателката на Уставниот суд на Република Северна Македонија, Добрила Кацарска денеска оствари средба со амбасадорот на Француската Република во земјава, ...
| | веќе видена | слични

Рекордно ниската доверба во судството од само два процента од анкетираните граѓани во истражувањата на странски агенции претходните две години, која не се ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд ќе остане уште без еден судија и ќе се сведе само на петмина уставни судии, ако во ноември и најдоцна во декември не се изберат тројцата кои ...
| | веќе видена | слични

Неизвршување на одлуките, предолги седници, изземање на судии... Ова се само дел од слабостите во работата на Уставниот суд, презентирани на завршната ...
| | веќе видена | слични

Еден судија од Крвичниот суд во моментов работи и по 100тина предмети. Според податоците од судот, одделот кривично полнолетни, постапува по над 1900 случаи, а ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Уставниот суд на Република Северна Македонија ќе ја разгледа можноста за снимање на своите редовни седници во целост, преку земање предвид на различни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Граѓаните на утрешното гласање пред да го постават прстот за уредот за отпечаток, прво ќе треба да го дезинфицираат. Исто така, после секое гласање ќе треба да ...
сите 36 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот на Арачиново ќе продолжи како и ...
сите 395 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 201 | | | веќе видена

Во Хрватска, сите видови на гориво поскапеа, а дизелот ја проби границата од 11 куни (1 евро е 7,5 куни) и е најскап во последните седум години. Реагираше и ...
сите 72 | | | веќе видена

Изборниот молк како никогаш досега поминува како ден на масовен изборен поткуп. Кандидати за градоначаници, актуелни градоначалници и кандидати, активисти, ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иако имаме поголем број на судии по глава на жител според европскиот просек, евентуалното нивно намалување ќе се одрази врз работата, вели Црвенковска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: