Заев-Маричиќ: Со Изборниот законик обезбедивме дополнителни гаранции за локални избори според највисоки стандарди


Премиерот Зоран Заев, и министерот за правда Бојан Маричиќ примија делегација на мисијата за следење на локалните избори на канцеларијата на ОБСЕ за ...
| | веќе видена | слични

На осум дена пред стартот на предизборната камапања партиите се уште го подготвуваат начинот на кој ќе ги претстават своите кандидати пред граѓаните. Дали ќе ...
| | веќе видена | слични

Менувањето на Изборен законик непосредно пред избори е спротивно на сите стандарди. Власта и опозицијата ја игнорираа препораката на ОБСЕ/ОДИХР, вели ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Поради големиот медиумски интерес, Ве информираме дека пратеникот од ДС Павле Трајанов, беше против измените на Изборниот Законик и на седницата на Парламентот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Утре истекува рокот во кој Општинските изборни комисии (ОИК) треба да ги достават до Државната изборна комисија (ДИК) потврдените листи на кандидати за ...
| | веќе видена | слични

Пратениците и од власта и од опозицијата во пресрет на локалните избори закажани за 17 октомври ги донесоа измените на Изборниот законик за зголемување на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на 23-та седница го усвои ревидираниот роковник за претстојните локални избори, усогласен со измените и дополнувањата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во вечерашното гостување во Тема на денот во Централниот дневник на Сител поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски вели несомнено е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ...
сите 710 | | | веќе видена

Штрај со глад почнал Блерим Ахмети. Тој е едно од лицата уапсени за протестот во Тетово а моментно е во затворот во Шутка. Според информациите на дел од ...
сите 199 | | | веќе видена

Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се ...
сите 70 | | | веќе видена

За време на корона пандемијата, а и за целиот негов мандат Венко Филипче покажа само едно, дека и во криминалот, и во одморите и забавите е со Зоран и Вице ...
сите 145 | | | веќе видена

Верувам дека преку дијалог и разговор заедно, можеме да бидеме повеќе од помош, отколку како во минатото пред 10-15 години, кога лидерите беа поодалечени. ...
сите 330 | | | веќе видена

Осум ученици и класната се позитивни на коронавирус во основното училиште „Вера Циривири Трена“ во Карпош. Според епидемиолошката процена од утре сите 25 ...
сите 291 | | | веќе видена

18 и 23 годишно лице се најмладите пациенти кои се регистрирани во вчерашната црна ковид статистика на Институт за јавно здравје. 18 годишниот пациент, без ...
сите 387 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев-Маричиќ: Со Изборниот законик обезбедивме дополнителни гаранции за локални избори според највисоки стандарди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: