Дијалог за политики: Северна Македонија има повеќе судии од европскиот просек, но нашите судии имаат и повеќе предмети за решавање


Иако според Стратегијата за реформи во правосудниот сектор, но и во други документи, се посочува дека бројот на судии е поголем од еворпскиот просек, доколку ...
| | веќе видена | слични

Судскиот совет по статијата во САКАМДАКАЖАМ.МК за пријавените сомневања за корупција на судии преку свои лични примери, ги повикува граѓаните таму да ги ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Членот на Државната комисија за спречување на корупцијата, Нури Бајрами, во вечерашното гостување на ТВ21 рече дека мал број од нивните случаи имале епилог, ...
| | веќе видена | слични

Рекордно ниската доверба во судството од само два процента од анкетираните граѓани во истражувањата на странски агенции претходните две години, која не се ...
| | веќе видена | слични

Еден судија од Крвичниот суд во моментов работи и по 100тина предмети. Според податоците од судот, одделот кривично полнолетни, постапува по над 1900 случаи, а ...
| | веќе видена | слични

Секој четврток во рамките на Утрински брифинг гостин-коментатор на состојбите во судството ќе биде колешката Гордана Дувњак, која е голем познавач на приликите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пред Судскиот Совет стои предизвикот за кадровско пополнување на судовите, како со судии, така и со администрација, особено заради фактот дека следува период ...
| | веќе видена | слични

Тоа го истакна претседателката на Судскиот совет, Павлина Црвенковска, на конференцијата посветена Стратегијата за реформа во правосудсниот сектор 2017 – 2022, ...
| | веќе видена | слични

Задоволство од резултатите и темпото на спроведување на реформите во правосудството изрази денеска министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 263 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Македонија го победи домаќинот Лихтенштајн со 4-0 во седмото коло од квалификациите за Светското првенство што ќе се игра догодина во ...
сите 192 | | | веќе видена

Двајцата македонски фудбалери, Езѓан Алиоски и Кире Ристевски, заедно со голманот Столе Димитриевски, синоќа на арената „Тоше Проески“ во Скопје, го одбележаа ...
сите 162 | | | веќе видена

Новата иднина се промените, проектите и победите. Промените што ќе значат дека на сцена доаѓа нова генерација луѓе, нова надеж во политиката. Проектите кои ќе ...
сите 331 | | | веќе видена

Кумановската полиција во соработка со обвинителството вчера на државниот празник имала морбидна задача да изврши увид на прекопан гроб во кумановските ...
сите 333 | | | веќе видена

Најголем дел од самопопишаните, околу 152.000 се од Швајцарија, Германија, Австрја и Италија. Додека само 14.165 од САД, Австралија и Канада Бројките од ...
сите 84 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на Куманово Тони Михајловски објави видео во кое тој разговара со неговиот син Александар. Синот го прашува татка си што му требаше ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дијалог за политики: Северна Македонија има повеќе судии од европскиот просек, но нашите судии имаат и повеќе предмети за решавање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: