Османи: „Отворен Балкан“ е опасен, нема да дозволиме да се оствари


5 копии

Бугарија продолжува да биде под силен европски притисок да се откаже од своето вето на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, изјави бугарската ...
| | веќе видена | слични

Во исто време, според неа, ЕУ има се поголемо разбирање за барањата на Софија кон Скопје, претежно поврзани со правата на луѓето со бугарски идентитет. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Потребата, Европската Унија да биде доследна и кредибилна во обврските за Западен Балкан и подготвеност Грција да преземе конструктивна улога во интегративниот ...
| | веќе видена | слични

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова вели дека нејзината земја е под силен европски притисок за да го тргне ветото за Македонија и да ѝ одобри почеток на ...
| | веќе видена | слични

Патоказот за спроведување на договорот за добрососедство, краткото и долгото име на државата, немешање во внатрешните работи и преговарачката рамка на ЕУ со ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во ЕУ и брзо да ја одобри ...
| | веќе видена | слични

Aлтернативниот шеф на грчката дипломатија, Милтиадис Варвициотис, на средба со европскиот комесар за проширување и соседство, Оливер Вархеји, порача дека е ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО – БНД и поранешен бугарски министер за одбрана, Красимир Каракачанов, во интервју за „Епицентар“ , вели дека н овата власт ќе потклекне ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Постигнат напредок во разговорите Заев - Гаши за евентуален влез на Алтернатива во власта и обезбедување парламентарно мнозинство. СДСМ и Алтернатива се ...
сите 264 | | | веќе видена

Зоран Заев си одбра послушен продолжувач на заевизмот во СДСМ во Димитар Ковачевски. Целиот циркус и драматизирање околу наводни демократски избори во СДСМ се ...
сите 390 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 181 | | | веќе видена

Без разлика на новиот сој омикрон, рестриктивни мерки треба да има, вели микробиологот д-р Никола Пановски за „ Дојче веле “, откако вчера министерот за ...
сите 202 | | | веќе видена

Првите луѓе на дел од фармацевските компании стравуваат дека атуелните вакцини против коронавирусот нема да може лесно да се спротистават на новата верзија на ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: „Отворен Балкан“ е опасен, нема да дозволиме да се оствари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: