СЗО усвои нова стратегија за имунизација во наредната деценија

7 копии

Новата анализа спроведена од лондонската научна и истражувачка фирма „Ерфинити“ сугерира дека до крајот на годината ќе имаат 1,2 милијарди дози вишок. ...
| | веќе видена | слични

На 10 септември се одбележа светскиот ден за превенција од самоубиство во организација на Меѓународната асоцијација за превенција на луѓето што посегнуваат по ...
| | веќе видена | слични
7 копии

САД планираат да купат милиони дополнителни дози на вакцини од „Фајзер“ против Ковид -19, што ќе ги донираат низ целиот свет, објави денеска „Вашингтон пост“, ...
| | веќе видена | слични

Соопштението доаѓа осум месеци откако врховниот лидер Ајатолахот Али Хамнеи го забрани увозот на вакцини произведени во Соединетите држави и Велика Британија - ...
| | веќе видена | слични

Ќе ѝ недостигаат 500 милиони дози на цела Африка заради грешка во проценките на Ковакс-механизмот, а сега ќе биде тешко да се убедат богатите земји да пратат ...
| | веќе видена | слични

Кинеските здравствени власти денеска соопштија дека повеќе од милијарда луѓе се целосно вакцинирани против Ковид-19 во најнаселената земја во светот, или околу ...
| | веќе видена | слични

Иранска влада ја одобри употребата на вакцините против ковид-19 од американската компанија „Џонсон и Џонсон“, изјави денеска висок функционер, додека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За време на коронапандемијата, а и за целиот негов мандат Венко Филипче покажа само едно, дека и во криминалот, и во одморите и забавите е со Зоран и Вице ...
сите 641 | | | веќе видена

Штрај со глад почнал Блерим Ахмети. Тој е едно од лицата уапсени за протестот во Тетово а моментно е во затворот во Шутка. Според информациите на дел од ...
сите 200 | | | веќе видена

Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се ...
сите 70 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се ...
сите 360 | | | веќе видена

Премиерот Заев купува време, министерот Филипче го чека да одлучи дали ќе ја прифати понудената оставка која министерот ја објави по трагедијата во модуларната ...
сите 709 | | | веќе видена

Осум ученици и класната се позитивни на коронавирус во основното училиште „Вера Циривири Трена“ во Карпош. Според епидемиолошката процена од утре сите 25 ...
сите 291 | | | веќе видена

Истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е во завршна фаза, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и ...
сите 275 | | | веќе видена

18 и 23 годишно лице се најмладите пациенти кои се регистрирани во вчерашната црна ковид статистика на Институт за јавно здравје. 18 годишниот пациент, без ...
сите 387 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЗО усвои нова стратегија за имунизација во наредната деценија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: