Талибанците ја поздравија меѓународната помош од 1.2 милијарди долари, но бараат и да продолжи: Америка е голема земја, треба да покажат дарежливост


Кабул, 14 септември 2021 (МИА) – Талибанците денеска ја поздравија помошта од 1,2 милијарди долари што ја вети меѓународната заедница за Авганистан и ги ...
| | веќе видена | слични

Девојчињата се исклучени од учењето во средните училишта во Авганистан и покрај ветувањата на Талибанците дека нема да ја вратат државата во темните денови од ...
| | веќе видена | слични
4 копии
9 копии

Талибанците им наредија на жените вработени во градските служби во Кабул да останат дома, а на работа можат да одат само оние кои не можат да бидат заменети со ...
| | веќе видена | слични

Талибанците ќе им дозволат на жените да работат само ако не можат да бидат заменети од мажите. Oва го најави привремениот градоначалник на главниот град на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Група од 20 Авганистанки уште еднаш се осмели да излезе на улиците во Кабул барајќи и студирање во услови на сè помрачна перспектива што ја создава ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Видеата споделени од локалните медиуми покажуваат група од околу 20 активистки за женски права собрани пред поранешното Министерство за женски работи во ...
| | веќе видена | слични
3 копии
повеќе

Останато

Оставката секогаш билa и ќе биде чин на одговорност. Одбивањето на оставки во владата после еден таков трагичен настан како во Тетово само значи две работи: ...
сите 572 | | | веќе видена

Штрај со глад почнал Блерим Ахмети. Тој е едно од лицата уапсени за протестот во Тетово а моментно е во затворот во Шутка. Според информациите на дел од ...
сите 180 | | | веќе видена

Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се ...
сите 70 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се ...
сите 359 | | | веќе видена

За време на корона пандемијата, а и за целиот негов мандат Венко Филипче покажа само едно, дека и во криминалот, и во одморите и забавите е со Зоран и Вице ...
сите 150 | | | веќе видена

Премиерот Заев купува време, министерот Филипче го чека да одлучи дали ќе ја прифати понудената оставка која министерот ја објави по трагедијата во модуларната ...
сите 709 | | | веќе видена

Мминистерот за надворешни работи на новата црногорска влада, Ѓорѓе Радуловиќ. потврди дека Црна Гора нема да учествува во проектот „Отворен Балкан“, што го ...
сите 331 | | | веќе видена

Истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е во завршна фаза, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Талибанците ја поздравија меѓународната помош од 1.2 милијарди долари, но бараат и да продолжи: Америка е голема земја, треба да покажат дарежливост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: