„Крекање” и „+ 18“ се најдобрите претстави на 15. издание на „Скупи фестивал“

2 копии

На петнаесеттото издание на „Скупи Фестивал“ наградата „Најдобра изведба“ беше поделена во две категории. Во првата категорија – претстави кои се одвиваа во ...
| | веќе видена | слични

Премиерата на проектот „Нема да биде крај на светот“ од авторот Аднан Лугониќ, во режија на Нина Николиќ, ќе се одигра денеска на сцената на САРТР – Сараево. ...
| | веќе видена | слични

Драмски театар – Скопје информира дека почна со проби за новата претстава „Птица со главата меѓу нозе“, чиј автор и режисер е Коле Ангеловски. Во претставата, ...
| | веќе видена | слични

На 29. издание на фестивалот на камерен театар Ристо Шишков“ во Струмица, Звездана Ангеловска доби награда за најдобра актерка за улогата на Таа во претставата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Актерката на МНТ, Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ „Ристо Шишков“ во Струмица чие 29-то издание заврши синоќа. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Фестивалското жири, кое го предводи ланската лауретка, актерката Александра Пешевска и актерите Благој Чоревски и Петар Мирчевски, вечер пред полноќ треба да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и Венко Филипче се најповикани за случајот во Тетово каде што изгоре модуларната болница. Засега никој ниту презема одговорност, ниту дава оставка, ...
сите 464 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по посетата на семејство од селото Нераште, погодено од несреќата во ковид-болницата во Тетово, а во врска со ...
сите 267 | | | веќе видена

Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се ...
сите 106 | | | веќе видена

Експертите на Центарот за меѓународна соработка на Естонија, кој функционира под министерството за надворешни работи на официјален Талин, од денеска, според ...
сите 489 | | | веќе видена

Венко Филипче и Зоран Заев наместо да си дадат оставки тие дефокусираат и апсат луѓе кои што мирно протестираа, одговори портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче ...
сите 104 | | | веќе видена

Демократската Унија за Интеграција изразува длабока згрозеност од обидите на Алијансата за Албанците да ја скрие нејзината рака и преку протести да ја ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Крекање” и „+ 18“ се најдобрите претстави на 15. издание на „Скупи фестивал“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: