Рада е за декриминализација, арно ама таа лично тужи за клевета

Опозицијата вчера во Собранието не доби поддршка за предлогот за измени во Кривичниот законик со кои се бара декриминализација на навредата и клеветата. Со тоа според предлагачот Ивон Величковски од Либералната партија ќе им се излезе во пресрет на граѓаните, односно на новинарите и медиумите кои, според него, ќе се ослободат од самоцензура. Ермира Мехмети - Деваја од ДУИ рече дека нема дилема за тоа дека законската измена е неопходна, а декриминализацијата на клеветата ќе придонесе за градење демократски амбиент, но ја повика опозицијата да се вклучи во дебатата меѓу Владата и Здружението на новинари на Македонија. -Имаме и уште една иницијатива која е доста оспорена во јавноста, а тоа е Законот за медиуми, а третата е проблематичниот Закон за радиодифузија. И јавноста, особено опозицијата, има обврска да ги ислуша иницијативите што ги покренува власта, рече Мехмети. Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, пак, оцени дека опозицијата со пристапот кон законот покажува лицемерен однос и сака само да собере поени, но не ...
| | веќе видена | слични

Битката за декриминализација на клеветата, што ја наметна опозицијата, а воопшто не почна во Собранието, бидејќи мнозинството им даде мандат на Владата и на ЗНМ ова прашање да го решат во рамките на дијалогот, денеска продолжува. На дневен ред на работната група при Министерството за правда, која ќе ја предводи академик Владо Камбовски, ќе бидат изнесени заклучоците од трибините на оваа тема кои беа одржани во изминатиов период, но и предлозите на здружението како да се уреди ова прашање. „Ставовите се формираат низ заедничка дискусија. Никој во вакви случаи не оди со однапред подготвен став. Најпрвин ќе видиме што бара ЗНМ, што предлага во однос на своето барање. Кога вака зборуваме многу е упростена целата работа, декриминализација да или не, но тука постојат многу други прашања. Да почекаме и да видиме што ќе произлезе од работната група“, вели во изјава за „Капитал“ академик Камбовски. Министерот за правда, Блерим Беџети, вели дека здружението веќе ги доставило писмено своите предлози и потенцираше дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Опозицијата има тенденција да биде адвокат на медиумите или власта врши тивок притисок врз новинарите беа дилемите кои власта и опозицијата ги наметнаа во однос на предлогот на пратеникот Ивон Величковски - клеветата и навредата да се извадат од Кривичниот законик. По вчерашната жестока расправа, Собранието предложи предлогот да не оди на понатамошно разгледување, што беше поддржано од парламентарното мнозинство. Заложбата на опозицијата за ослободување на новинарите од кривично гонење за изнесена клевета или навреда, според пратеничката на ДУИ, Ермира Мехмети Деваја, претставува додворување. Таа и порача на Владата да побрза со резултатот од дијалогот со ЗНМ, во кој ова прашање е поставено како приоритетно, а опозицијата ја советуваше да го поддржи процесот. - Линијата на поделба на медиумите е многу тенка и тоа што се очекува од нас е на оваа тенка линија да и пристапиме со големо внимание, истакна Мехмети. Величковски смета дека нема логика новинарите да имат кривично досие поради клевета и навреда, ...
| | веќе видена | слични

Неприфатлив е предлог-законот за измени на Кривичниот законик, оценија пратениците на вчерашната 16-та седница. Опозицијата ги поддржа измените, а владејачкото мнозинство ги оцени како избрзани и предложи да се почека исходот од преговорите што ќе ги имаат Здружението на новинарите и Владата на оваа тема. Со предложените измени се бара декриминализација на кривичните дела клевета и навреда, со што, како што образложи поднесувачот Ивон Величковски од ЛП, ќе им се излезе во пресрет на граѓаните, но и на новинарите, кои, како што рече, ќе се ослободат од самоцензура. - Нема слободни новинари на кои им виси кривичната одговорност за изречена клевета и навреда - посочи Величковски. Ермира Мехмети-Деваја од ДУИ нема дилема оти законската измена е неопходна и дека декриминализацијата на клеветата ќе придонесе за градење демократски амбиент. Сепак, смета таа, ситуацијата треба да се согледа коректно и да се види исходот од почнатиот дијалог меѓу Владата и ЗНМ. - Имаме и уште една иницијатива што е оспорена во ...
| | веќе видена | слични

Мнозинството пратеници во македонското Собрание не даде поддршка за измени во Кривичниот закон, но процесот продолжува. Од ЗНМ се оптимисти дека ќе има позитивно решение. Дел од новинарите се скептични. Политиката да остане настрана, а партиите да постигнат консензус и да го поддржат барањето за декриминализација на клеветата и навредата, бараат новинарите во Македонија. Тоа што вчера мнозинството во парламентот не ја поддржа иницијативата на опозицијата за измена на овој дел од Кривичниот закон, не ги обесхрабрува во Здружението на новинарите на Македонија. Веќе утре (13.01) на средба во Министерството за правда, заедно со работната група предводена од академик Владо Камбовски, се надеваат дека ќе биде постигнат пробив околу ова прашање. Претседателот на ЗНМ Насер Селмани ја поздрави дебатата во парламентот како поттик во дијалогот со Владата да се дојде до решение на ова прашање: „Од расправата во Собранието не видов дека некоја пратеничка група се противи на декриминализацијата, која освен ...
| | веќе видена | слични

Собранието на Република Македонија не го изгласа законот за декриминализација на клевета и навреда, предложен од пратеникот Ивон Величковски. Расправата мина во жестока дебата помеѓу власта и опозицијата. Првите тврдеа дека медиумскиот простор во Македонија е слободен, а опозицијата дека не постои слобода на медиумите. Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја поздрави дебатата во Собранието и изрази надеж дека решението за декриминализацијата на клеветата и навредата ќе се затвори најдоцна до март, согласно усвоениот Акциски план и разговорите што на оваа тема се водат со Владата. OhridNews
| | веќе видена | слични

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 373 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 296 | | | веќе видена

Оливер Спасовски го претвори МВР во дувло на криминалот и негов заштитник. Три години Спасовски ја парализираше полицијата, ги деградираше полициските ...
сите 165 | | | веќе видена

Зоран и Вице Заев два дена бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот „Рекет“, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски ...
сите 328 | | | веќе видена

Со Законот за Јавно обвинителство се оформува независен обвинителски систем преку кој се отвора патот за судска завршница на сите предмети покренати од СЈО кои ...
сите 193 | | | веќе видена

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од ...
сите 223 | | | веќе видена

Од денеска на пладне РК Вардар во продажба ќе ги пушти поединечните билети за последниот домашен натпревар на европскиот шампион во групната фаза од ЕХФ Лигата ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рада е за декриминализација, арно ама таа лично тужи за клевета

Од:
До кого (е-маил):
Порака: