Груевски: Патот до ЕУ и НАТО се претвори во голгота!

Влезот на Македонија во НАТО би бил правичен и заслужен, но премиерот Груевски не верува дека на претстојниот Самит во Чикаго земјава ќе добие зелено светло за членство во Алијансата. Предупредува дека е можно државата да го изгуби и кандидатскиот статус за влез во Унијата. Песимизмот кај македонскиот премиер е потхранет со условувањето од Атина и од Америка и НАТО, прво да се реши името, па потоа да ни ги отворат вратите во Алијансата, а речиси е невозможно теоретски да се реши спорот пред Самитот во мај. - Големите сили се тотално незаинтересирани за спорот за името, имаат огромни свои проблеми и прашањето за името и за проширувањето воопшто не се во врвот на нивните приоритети. Во министерствата за надворешни работи со ова се занимаваат пониските ешалони, кои немаат одлучувачко влијание, вели премиерот Груевски во интервјуто за весникот "Дневник". Непроменетата цврста позиција на Атина за име со географска одредница за севкупна употреба, премиерот ја толкува како ѕид кој се гради секогаш кога другата ...
| | веќе видена | слични

Неполни 185 милиони евра странски инвестиции влегле во земјава во првите 9 месеци минатата година. Владата за цела 2011-та очекуваше речиси двојно повеќе или 350 милиони евра. Инвестиции најавија "Мадерсон", руската "Протек", американската "Кемет" започна да гради во Бунарџик, "Џонсон Контролс" најави втора инвестиција во Штип, а германската "Кромберг и Шуберт" ќе ја гради првата фабрика во зоната "Жабени". Доколку сите овие фабрики почнат да работат годинава во земјава ќе влезат над 100 милиони евра, а ќе се отворат околу 5.000 работни места. Експертите сметаат дека и покрај евтината работна сила и ниските даноци, инвеститорите се откажуваат главно поради лошата инфраструктура, бавната администрација и високата корупција. Владата за годинава очекува 350 милиони евра странски инвестиции, но најавите за евентуално прелевање на европската криза може да ги одврати инвеститорите. Дополнителен проблем е што земјава е мал пазар. "Земјата е поодалечена од европските дестинации, од индустриските капацитети, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Можеби онаа реченица на Крими Заев, „изгубен во времето, ќе талкам по семето“, најдобро ја опишува состојбата во која што се наоѓа Костадин Костадинов. Човекот ...
сите 297 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Патот до ЕУ и НАТО се претвори во голгота!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: