САД ја негираат вмешаноста во убиството на иранскиот научник Рошан

САД денеска категорично го негираа учеството во убиството на иранскиот нуклеарен научник Мостафа Ахмади Рошан и во исто време ги осудија заканите на Техеран дека ќе го затвори стратешки важниот Ормутски Теснец. - Категорично демантирам какво било учество на САД во насилство од каков било вид во Иран, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон. Убиениот научник Рошан (32) работи во нуклеарниот објект Натанз во иранската провинција Исфахан, на проект за изработка на полимерична мембрана, која се користи за сепарација на гас. САД се сомневаат дека Иран тајно ја користи цивилната нуклерна програма за развивање на оружје за масовно уништување. - Овој пат (Ормутскиот Теснец) е интернационален. Тоа е е најважната артерија низ која сообраќаат бродови со нафта и гас. Мошне е важно Иранците јасно да ја разберат нашата порака, изјави Клинтон.
| | веќе видена | слични
2 копии

Израелскиот претседател Шимон Перес во петокот за американската телевизија CNN изјави дека не знае за евентуална инволвираност на неговата земја во неодамнешното убиство на иранскиот нуклеарен научник во Техеран. Запрашан за можната вмешаност на Израел во атентатот извршен во средата во иранскиот главен град Техеран, Перес кусо изјави „Колку што знам јас, немаше“. Иран го обвини Израел за убиството на научникот Мустафа Рошан со цел да се спречи развивањето на неговата контроверзна нуклеарна програма. „Не знам кој сé му се одмаздувал на иранскиот научник, но сигурно е дека нема да пуштам ниедна солза по него“, реагираше во средата портпаролот на израелската армија, генералот Јов Мордекај на неговата официјална фејсбук страница. Иранскиот нуклеарен научник Рошан работел на постројките во градот Нантанз, каде беше заменик на директорот за комерцијални работи. Тој е четвртиот нуклеарен научник убиен во Иран од јануари 2010 година. Неколкуте ирански нуклеарни научници беа убиени во атентати или мистериозно ...
| | веќе видена | слични

Техеран обвинува дека зад убиството на нуклеарниот научник стојат "странски кругови", а САД уште завчера категорично исклучија вмешаност во тоа Иранските власти соопштија дека имаат цврсти докази дека кругови од странство" стојат зад убиствата на иранските нуклеарни научници и побараа од Советот за безбедност на Обединетите нации да ја осуди нивната смрт. Амбасадорот на Иран во ОН, Мохамед Хазаи, упати апел до генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, до Советот за безбедност и до претседателот на генералното собрание на ОН, Насир Абдулазиза ал Насер да ги осудат убиствата на најстрог начинн. Хазаи ги нарече убиствата сурови, нехумани и криминални акти на тероризмотт и посочи дека такви терористички дела се изведуваат со цел да се прекине иранската нуклеарна програма, со погрешна претпоставка дека дипломатијата не е доволна за тоа". Мостафа Ахмади Рошан е четвртиот универзитетски професор по нуклеарни науки кој е убиен завчера. Во претходните две години убиени се три ирански научници. САД уште завчера ...
| | веќе видена | слични

САД негираат било каква улога во убиството на иранскиот научник за нуклеарна програма во Техеран. Портпаролот на Белата куќа Томи Виетор изјави дека САД „немаат апсолутно ништо“ со експлозијата во која бил убиен Мостафа Ахмади Роша и рече дека САД енергично го осудуваат нападот и сите акти на насилство. Американската државна секретарка Хилари Клинтон го повтори ставот од Белата куќа: „Категорично негирам дека САД учествувале во било каков акт на насилство во Иран“, рече таа. Иранските медиуми пренесоа дека двајца неидентификувани лица на моторцикл закачиле магнетна бомба на автомобилот на научникот Роша, при што го убиле заедно со неговиот возач, а еден случаен минувач е повреден. Иран за нападот ги обвини Израел и САД. Иранскиот потпретседател Мохамад Реза Рахими рече дека инцидентот нема да ја одврати земјата од напредокот на нуклеарните активности. Израел, како и САД, негираше вклученост врз атентатот на иранскиот научник.
| | веќе видена | слични

Според секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев, постои опасност тензиите меѓу САД, Израел, западните земји и Иран да преминат во сериозен воен судир. Тој во интервју дадено за „Комерсант“ вели дека ќе се примени слично сценарио, како и со Либија, кога опозицијата во земјата стана сојузник на странските сили. - Со години слушаме дека Иран е на пат да создаде атомска бомба, но постоењето воен елемент во нуклеарната програма на Техеран досега никој не го докажал. Сепак, тоа не го спречи американскиот министер за одбрана, Лион Панета, самоуверено да изјави дека удар врз Иран на еден или друг начин ќе биде извршен - нагласува Патрушев. Советот за безбедност на Обединетите нации, освен Кина и Русија, ја осудија иранската одлука да почне да збогатува ураниум во една подземна постројка. Од друга страна, Иран побара од Советот да го осуди вчерашното убиство на иранскиот нуклеарен научник Мостафа Ахмади Рошан, наведувајќи дека зад атентатот стојат западните сили.
| | веќе видена | слични

Исламската Република вчера потврди дека во бомбашки напад во Техеран е убиен нејзин нуклеарен научник. Иран го обвини Израел за „гнасниот чин“ и нагласи дека заканите од еврејската држава и од САД нема да го натераат да се откаже од својата нуклеарна програма, јави Ројтерс. Мустафа Ахмади Рошан (32) бил убиен во експлозија на магнетна бомба што еден мотоциклист ја поставил на неговото возило. Тој бил универзитетски професор и дел од нуклеарната програма за збогатување ураниум. Во нападот е убиено уште едно лице. Во изминативе неколку години се ликвидирани повеќе ирански нуклеарни научници, а Техеран тврди дека зад убиствата стојат САД, Израел и Британија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Иранските власти соопштија дека имаат цврсти докази дека „кругови од странство“ стојат зад убиствата на иранските нуклеарни научници и побараа од Советот за безбедност на Обединетите нации да ја осуди нивната смрт. Амбасадорот на Иран во ОН, Мохамед Хазаи вчера упати апел до генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, до Советот за безбедност и до претседателот на генералното собрание на ОН, Насир Абдулазиза ал-Насер да ги осудат убиствата „на најстрог начин“. Хазаи ги нарече убиствата „окрутни, нехумани и криминални акти на тероризмот“. - Постојат цврсти докази дека одредени кругови од странство стојат зад убиствата. Такви терористички дека се изведуваат со цел да се прекине иранската нуклеарна програма, со погрешна претпоставка дека дипломатијата не е доволна за тоа, посочи Хазаи. Мостафа Ахмади Рошан е четвртиот универзитетски професор по нуклеарни науки кој е убиен. Во претходните две години убиени се три ирански научници.
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на Обединетите нации, синоќа одржа седница зад затворена врата на која членките, освен Кина и Русија, ја осудија иранската одлука да почне да збогатува ураниум во една подземна постројка. Од друга страна, Иран побара од Советот да го осуди вчерашното убиство на иранскиот нуклеарен научник Мостафа Ахмади Рошан, наведувајќи дека зад атентатот стојат западните сили. Текстови на слична тема Поостри санкции против Иран САД, Кина и Русија обединети против Иран Иран се фокусира на тероризмот Интернет демократија Нестабилноста, нов статус кво во светот Мултимедија Видео Ирански нуклеарен научник убиен во Техеран Кина и Русија и натаму се противат на предлогот Советот за безбедност да воведе нови санкции против Иран со цел да го натера да се откаже од неговата нуклеарна програма. Видов мотоцикл. Носеа црни волнени капи. Беа двајца и едниот од нив имаше нешто во рацете. Сведок на убиството на иранскиот ...
| | веќе видена | слични

Во бомбашки напад во Техеран загинал универзитески професор кој работел во иранската нуклеарна програма, а други две лица се повредени, соопштија иранските медиуми. Според новинската агенција Фарс, две неидентификувани лица на мотоцикл ја поставиле бомбата под автомобилот на Мустафа Ахмади Рошан. Во нападот загинал и возачот на професорот, а бил повреден минувач, јавува Гласот на Америка на македонски јазик. Иранските власти за нападот ги обвинија Израел и САД. Иранскиот потпретседател Мухамед Реза Рахими за државната телевизија изјави дека нападот нема да ги запре нуклеарните активности на земјата. САД одговорија дека немаат апсолутно никаква врска со експлозијата во која загина Рошан. Портпарол на Белата куќа острого осуди нападот и ситечинови на насилство. Според агенцијата Фарс, 32-годишниот Рошан раководел со оддел во нуклеарната постројка Натанц, главната иранска постројка за збогатување на ураниум. На оваа локација, што се наоѓа над земјата, Иран веќе извесно време работеше на збогатување на ...
| | веќе видена | слични

Во последниве две години повеќемина ирански нуклеарни експерти беа убиени во акти на насилство. Техеран за овие, исто како и за вчерашната смрт на научникот Мостафа Ахмади Рошан, го обвинува пред се’ Израел, но и САД. Израел и САД негираа каква било вмешаност во најновиот случај на убиство на ирански атомски експерт во Техеран. „Категорично демантирам какво било учество на САД во насилство од каков било вид во Иран“, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон. Властите во Техеран не сакаат да веруваат во ваквите изјави. Високи претставници на Иран повторно ги обвинија САД и Израел за вчерашното убиство на научникот Мостафа Ахмади Рошан. Потпретседателот на Иран Мохамад Реза Рахими говореше за заговор на „Големите сили и нивните приврзеници, особено ционистичките сили“. Иран залудно бара осуда од ОН? Иран, притоа, ги повика Советот за безбедност и Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун да ја осудат серијата од атентати врз иранските нуклеарни научници. Амбасадорот на Иран во ОН, Мохамад ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонското Собрание се распушти отварајќи пат за предвремени избори на 12 април, осум месеци пред истекувањето на тековниот мандат, како голем тест за про-ЕУ ...
сите 360 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 265 | | | веќе видена

„Зоран и Вице Заев два дена бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот Рекет“, обвинија од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија велат дека ...
сите 541 | | | веќе видена

Левиот бек на Ливерпул, Енди Робертсон вели дека играчите на Атлетико Мадрид победата од 1-0 ја славеле како веќе да го добиле двомечот и ги потсети дека ги ...
сите 85 | | | веќе видена

1. ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА ИНИЦИЈАТИВАТА Нема никаква полза од заводливото потпирање на шанкот и вовлекувањето на стомакот, надевајќи се дека принцот (на бел коњ) ќе ве ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД ја негираат вмешаноста во убиството на иранскиот научник Рошан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: