Израел со трета доза ќе ги вакцинира сите над 40 години


Директорот на Институтот Гамалеја од Москва и креаторот на вакцината Спутник В, професорот Александар Гинзбург, рече дека вакцината Спутник штити 83 проценти ...
| | веќе видена | слични

Податоците околу ефикасноста и безбедноста на засилувачот на вакцината за ковид-19 се уште не се доволно убедливи, објави директорот на СЗО, Гебрејесус. Првиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватскиот епидемиолог Гордан Лауц цитираше денешна студија од Израел која покажа дека луѓето кои имале коронавирус се многу пати подобро заштитени од вирусот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за здравство на Русија регистрираше уште една вакцина против коронавирусот – „ЕпиВакКорона-Н“, се наведува во Регистарот на државни лекови. ...
| | веќе видена | слични

Компанијата „Бионтек“, која произведува вакцини против коронавирусот, со фармацевтскиот гигант „Фајзер“ успеа да развие вакцина против делта-сојот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Според податоците на израелското министерство за здравство, заштитата од инфекција достигнува 95 отсто само 16 дена по „бустер“ дозата на вакцината. #dcw ...
| | веќе видена | слични

"Секојпат кога ќе се појави нова варијанта во светот, нашите научници ја проучуваат. Тие бараат да видат дали тој сој е отпорен на нашата вакцина. Сe уште не ...
| | веќе видена | слични

Американските здравствени власти би можеле да одобрат трета доза на вакцина против Ковид-19 кај возрасните лица шест месеци по целосна имунизација, наместо ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вината може да се гледа и во граѓаните кои требале да ја проверат лиценцата на автобусот. Одговорност имаат и граѓаните како што имаат и институциите, изјави ...
сите 572 | | | веќе видена

– Истражувавме и изминативе два-три дена и ќе предложиме една нова мерка до Владата, а тоа е посебна стимулација за матичните лекари. Односно, матичните лекари ...
сите 349 | | | веќе видена

Државниот јавен обвините, Љубимир Јовески, на вчерашната прес-конфернеција со бугарските обвинители во Скопје, рече дека се обезбедуваат и други докази, а се ...
сите 474 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Во спомен на жртвите на автопатот Струма кои го загубија животот во несреќата на автобусот на Беса Транс, бугарскиот д-р Димитар Ленков нуди двете држави ...
сите 427 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Израел со трета доза ќе ги вакцинира сите над 40 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: