„Недоветна“, „Не ти е местото тука“: Насилството врз жените во политиката претворено во секојдневие

Шеесет и пет проценти од жените во политиката во Северна Македонија биле жртви на дисквалификации, навреди, закани на родова основа. Истражувањето е на ...
| | веќе видена | слични

Уништување од невидени размери предизвикаа пожарите низ малешевијата. Покрај пеплосаните бели дробови, локалното население во малешевијата го изгуби и изворот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

УНХЦР, Агенцијата на ОН за бегалци, објави документ со кој предупредува да не се спроведуваат враќања во Авганистан и побара прекин на присилните враќања на ...
| | веќе видена | слични

Најавите за новиот мигрантски бран сериозно го подигнаа нивото на вознемиреност во земјите-членки на ЕУ, кои веќе размислуваат за заострување на националните ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Џо Бајден го бранеше повлекувањето на американската војска, обвинувајќи ја авганистанската влада за успехот на талибанците и тврдејќи ...
| | веќе видена | слични

Според амбасадорот на Авганистан во Бугарија, чие седиште ја покрива и Македонија, Мохамад Саифи, моментот за повлекување на меѓународниот контингент од ...
| | веќе видена | слични

Австрија денеска го искажа својот цврст став за депортација на Авганистанци чии барања за азил се одбиени, откако другите земји на Европската унија одлучија да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во програмата на Владата стои дека изборното законодавство ќе биде усогласено со препораките од ОБСЕ/ОДИХР. Отворена е дискусијата и за една изборна единица, ...
сите 429 | | | веќе видена

-ВМРО-ДПМНЕ нема добиено покана од Владата да има претставници во работните групи со Бугарија, а доколку и добие покана опозициската партија нема да учествува ...
сите 124 | | | веќе видена

Владата на своја денешна четврта седница го донесе Решението за назначување на копретседавачи и членови во заедничките меѓувладини работни групи за ...
сите 158 | | | веќе видена

МАКЕДОНСКО - БУГАРСКИТЕ ОДНОСИ ОСТАНУВААТ ВО ФОКУСОТ Доминантно разговаравме на кој начин да ја вратиме довербата, изјави премиерот Димитар Ковачевски во ...
сите 391 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Недоветна“, „Не ти е местото тука“: Насилството врз жените во политиката претворено во секојдневие

Од:
До кого (е-маил):
Порака: