Побарувањата за бенефиции за невработеност во САД се намалуваат

Владата соопшти дека 385 илјади невработени лица поднеле барање за надомест, што е за 14 илјади помалку од ревидираната бројка од претходната недела Бројот на ...
| | веќе видена | слични

Се намалува бројот на невработени лица во земјава. Значи ли тоа дека попуштаат економските последици од кризата и дека се стабилизира пазарот на труд во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) денескапотврди дека очекува силно закрепнување на побарувачката на нафта оваа година и покрај ширењето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Време зa читање: 4 минути На 10 август 2021 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка , на којашто беа ...
| | веќе видена | слични

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Движењата кај основните макроекономски параметри засега се во рамки на очекувањата, но неизвесноста и ризиците од понатамошниот тек на пандемијата предизвикана ...
| | веќе видена | слични

Бројот на отворени работни места во американската економија скокна на повеќе од 10 милиони во јуни, што е најголем рекорд, бидејќи пазарот на трудот таму ...
| | веќе видена | слични

ДОЛАРОТ денеска достигна највисоко ниво во последните четири месеци во однос на еврото и двонеделно во однос на јапонскиот јен, откако трговците се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешниот митинг во општина Центар пред присутните граѓани рече дека сака да создаде нов заеднички ...
сите 299 | | | веќе видена

„Се боревме против селективноста, а сега Димитриевски бара селективност. Доколку неговото возило било технички неисправно, тоа значи дека СВР Куманово треба да ...
сите 232 | | | веќе видена

За да гласачките ливчиња стигнат од печатницата до Општинските изборни комисии (ОИК), а од таму до Државната изборна комисија (ДИК) биле потрошени 65.000 евра, ...
сите 309 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ, д-р Кирил Пецаков, најави дека доколку тој биде избран за да го води градот, охриѓани сами ќе одлучуваат за ...
сите 150 | | | веќе видена

Портпаролот на Демократската Унија за Интеграција, Бујар Османи на денешната прес-конференција ја искажа проценката на ДУИ за изборната кампања, за текот на ...
сите 103 | | | веќе видена

Партиите на владејачката коалиција одговарија на повикот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој побара од нив да ги поддржат кандидатите на оваа партија во ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Побарувањата за бенефиции за невработеност во САД се намалуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: