Цените на угостителските услуги во јули повисоки за 0,5 отсто на годишно ниво

Споредено по групи на услуги, зголемување на угостителските услуги во јули во однос на јуни годинава, е забележано во групата Храна за 0,1 отсто. Според ДЗС, ...
| | веќе видена | слични

Странските компании во слободните економски зони не само што ја вратија трговската размена со странство на преткризно ниво, туку во првата половина од годинава ...
| | веќе видена | слични

Се намалува бројот на невработени лица во земјава. Значи ли тоа дека попуштаат економските последици од кризата и дека се стабилизира пазарот на труд во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) денескапотврди дека очекува силно закрепнување на побарувачката на нафта оваа година и покрај ширењето на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Потрошувачките цени во Германија во јули се зголемија најмногу во последните 27 години, објави германската статистичка служба , посочувајќи на зголемените цени ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата од 3,4 проценти во јули во однос на трошоците за живот пред една година, покажува дека растот на цените веќе ја пречекорува границата на она ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето во Тема на денот на Сител на одговор на прашање дали не очекува тешка зима со однос на тоа дека имаме ...
сите 525 | | | веќе видена

Се кројат нови рестриктивни мерки - во пресрет на зимата се стега обрачот околу можноста за влез во угостителски објекти и шопинг центрите. Здравствените ...
сите 90 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 242 | | | веќе видена

НАЈАВЕНА Е НОВА МЕРКА Министерот за здравство Венко Вилипче денеска изјави дека засега здравствените власти не размислуваат за воведување задолжителна ...
сите 122 | | | веќе видена

Цените на горивата забележаа скок. Исходот од вчерашната одлука на РКЕ е да поскапат и бензините и дизелот. Цените на бензините од полноќ се зголемија за два ...
сите 48 | | | веќе видена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Ж.Т.(19) од с.Туденце, општина Јегуновце, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „прикажување ...
сите 286 | | | веќе видена

Додека кај нас, кога е корона вирусот во прашање, вообичаено „се е под контрола“ поради што сме на второ место во светот по смртност, а денеска Филипче ...
сите 335 | | | веќе видена

Денеска се одбележуваат 28 години од првиот натпревар на македонската фудбалска репрезентација. Онаа прва генерација на фудбалери која во Крањ ја совлада ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цените на угостителските услуги во јули повисоки за 0,5 отсто на годишно ниво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: