Можни сценарија за иден развој на македонскиот изборен систем (2)

Иако се чини дека се стабилизираа актуелните шест изборни единици, сепак тие се многу проблематични. Првиот проблем произлегува од нелогичната географија на ...
| | веќе видена | слични

Дебатата околу потребата за определување изборен праг сè уште е многу жестока, затоа што самото воведување ваква мерка некого исклучува од влез во парламентот. ...
| | веќе видена | слични

Во периодот на одржувањето на Олимписките игри, политичките аналитичари препознаа една нова форма, облик и димензија на национализмот, целосно спротивен на ...
| | веќе видена | слични

Олимпијадата во Токио понуди соодветна аналогија во однос на едни многу поважни игри – геополитичките. За проучувачите на војната и на мирот, големото прашање ...
| | веќе видена | слични

„Така ве признава канадската Влада“ Не не поставена како тоа што сме, туку како што ни велат да бидеме – врз основа на политички одлуки чија цел е да се ...
| | веќе видена | слични

Уставниот судија д-р Дарко Костадиновски со нова книга!Деновиве од печат излезе неговата најнова книга „Лојалност кон Уставот”. Долгогодишниот советник на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Венко Филипче и Зоран Заев наместо да си дадат оставки тие дефокусираат и апсат луѓе кои што мирно протестираа, одговори портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче ...
сите 205 | | | веќе видена

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров објавил долго, детално објаснување за неговата подготовка за нападот, во кое тој тврди дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Анкетната комисија за утврдување на Политичката одговорност на Министерот за здравство Венко Филипче за тетовската трагедија најверојатно ќе почека подобри ...
сите 145 | | | веќе видена

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нови случаи на Ковид-19: Скопје – ...
сите 483 | | | веќе видена

Лекари, медицински персонал, роднини на жртвите даваа исказ пред обвинителите кои ја водат истрагата за трагедијата во тетовската болница. Дополнително се ...
сите 296 | | | веќе видена

Синоќа околу 21.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„1737“ во центарот на Скопје настанал пожар во напуштена куќа, соопштија од МВР. Од екипи на ...
сите 113 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски учествуваше на виртуелниот Глобален самит за борба против Ковид-19: Крај на пандемијата и поставување на подобри основи како ...
сите 178 | | | веќе видена

ЌЕ СЕ КОНФИСКУВА ИМОТ АКО НЕМА ДОКАЗ ЗА ПОТЕКЛО Сите кои нема да можат да го докажат потеклото на имот во вредност над 30 илјади евра стекнат претходната ...
сите 35 | | | веќе видена

Бугарија продолжува да биде под силен европски притисок да се откаже од своето вето на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, изјави бугарската ...
сите 268 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Можни сценарија за иден развој на македонскиот изборен систем (2)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: