СЗО бара итно запирање на третата доза вакцина, се додека не се вакцинираат и посиромашните земји

СЗО повикува на мораториум за третата доза барем до крајот на септември, за да му се даде на светот шанса да ја постигне својата цел да вакцинира најмалку 10 ...
| | веќе видена | слични

Шпанија е земја со најмногу вакцинирано население во Европа, а како две најголеми причини се наведуваат големата доверба која ја имаат жителите во вакцините, ...
| | веќе видена | слични
5 копии
12 копии

Кина доставила 770 милиони дози вакцини против Ковид-19 на повеќе од 100 земји и меѓународни организации. Вакцините беа дадени на повеќе начини, вклучително и ...
| | веќе видена | слични

Вакцините беа дадени на повеќе начини, вклучително и донации, извоз и заедничко производство, кои ги користеа стотици милиони луѓе ширум светот, изјави за ...
| | веќе видена | слични
3 копии
4 копии

СЗО ги повика 20-те најмоќни лидери во светот да ја поништат срамната глобална нерамнотежа во пристапот до вакцини против Ковид-19.Брус Ајлвард, канадски ...
| | веќе видена | слични

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика светските лидери со моќ да ја поништат „срамната“ глобална нееднаквост во пристапот до вакцините за ...
| | веќе видена | слични

„Веројатно има дваесет луѓе во светот кои се клучни за справување со проблемот на неправдата“, рече Брус Ајлвард од СЗО. "Тие водат големи компании кои се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова не е фер и демократска трка и поткупот е брутален со самото тоа што ВМРО-ДПМНЕ по трет пат почнува изборна кампања со комплетно замрзнат имот. Ние не ...
сите 525 | | | веќе видена

Се кројат нови рестриктивни мерки - во пресрет на зимата се стега обрачот околу можноста за влез во угостителски објекти и шопинг центрите. Здравствените ...
сите 90 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 242 | | | веќе видена

НАЈАВЕНА Е НОВА МЕРКА Министерот за здравство Венко Вилипче денеска изјави дека засега здравствените власти не размислуваат за воведување задолжителна ...
сите 122 | | | веќе видена

Цените на горивата забележаа скок. Исходот од вчерашната одлука на РКЕ е да поскапат и бензините и дизелот. Цените на бензините од полноќ се зголемија за два ...
сите 48 | | | веќе видена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Ж.Т.(19) од с.Туденце, општина Јегуновце, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „прикажување ...
сите 286 | | | веќе видена

Додека кај нас, кога е корона вирусот во прашање, вообичаено „се е под контрола“ поради што сме на второ место во светот по смртност, а денеска Филипче ...
сите 335 | | | веќе видена

Денеска се одбележуваат 28 години од првиот натпревар на македонската фудбалска репрезентација. Онаа прва генерација на фудбалери која во Крањ ја совлада ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЗО бара итно запирање на третата доза вакцина, се додека не се вакцинираат и посиромашните земји

Од:
До кого (е-маил):
Порака: