„Зелен хуман град“: Учеството во изборната трка на независни граѓани не може да биде предмет на пазарење

Од граѓанска иницијатива „Зелен хуман град“ велат дека се револтирани од изјавата на премиерот Зоран Заев за прагот за независните листи на локално ниво од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за внатрешни работи синоќа до Државната изборна комисија ги достави податоците на граѓаните и отпечатоците на прсти, со што министерот Оливер ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Министерството за внатрешни работи денеска во 20:00 часот ги до Државната изборна комисија достави податоците на граѓаните, вклучително и отпечатоците од ...
| | веќе видена | слични

Со тоа МВР го испочитува законскиот рок од 48 часа по распишување на локалните избори, предвиден во Изборниот законик, напиша на својот ФБ профил министерот за ...
| | веќе видена | слични

Изборните рокови течат, но останува неизвесно дали изборниот процес ќе биде по нови правила во Изборниот законик. Откако првичниот предлог беше праг од 2 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прагот за поднесување на советнички листи за претстојните Локални избори најверојатно ќе се спушти на еден отсто или воопшто нема да постои, најави денеска ...
| | веќе видена | слични

Почнуваат да течат роковите за организирање на локалните избори. Според распоредот утврден од Државната изборна комисија, предизборната кампања треба да почне ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За албанската опозиција, поднесувањето на предлог-законот за измена на Изборниот законик е одговорност на власта. „За нас е многу важно да ги вклучиме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од информациите коишто ги добив од претседателот на ДИК можам да кажам дека формално постапката за набавка на терминалите за отчитувачи на отшечатоци од прст е ...
| | веќе видена | слични

Набавката на уреди за читање отпечатоци од прст за гласање е огромен чекор кон демократијата и на овој начин конечно се става крај на сомнежите за семејно или ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се ...
сите 80 | | | веќе видена

Денес во билтенот на Министерството за здравство, најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово. Пријавени се 12 починати лица: 10 ...
сите 360 | | | веќе видена

Во вечерашното гостување во Тема на денот во Централниот дневник на Сител поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски вели несомнено е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ...
сите 102 | | | веќе видена

Скопјанец ја оставил вратата од домот отклучена, пo што двајца насилници упаднале и го истепале. Насилниците упаднале во домот во скопското село Идризово и ...
сите 164 | | | веќе видена

Хрватскиот епидемиолог од Заводот за јавно здравство, Ива Пем Новосел, гостуваше во ХРТ каде зборуваше за состојбата со коронавирусот. Таа вели дека и ...
сите 174 | | | веќе видена

Северна Македонија е првата земја што што се појавува, при пребарување за смртноста од КОВИД 19. Земјава е на врвот на сите листи по бројката на починати. Тоа ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Зелен хуман град“: Учеството во изборната трка на независни граѓани не може да биде предмет на пазарење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: