Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности


Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од два отсто од избирачи во ...
| | веќе видена | слични

Локалните избори на 17 октомври попладнево ќе бидат распишани од собранискиот спикер Талат Џафери со што почнуваат да течат роковите за изборни активности. Од ...
| | веќе видена | слични

Неизвесна е судбината на измените на Изборниот законик кои предизвикаа низа реакции од општествени и политички фактори најмногу поради прагот од два отсто од ...
| | веќе видена | слични
14 копии
2 копии

Се поизвесен консензусот меѓу власта и опозицијата за намалување, односно укинување на изборниот праг за независните кандидати, а начелно е постигната ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ ќе прифати и отворени листи и праг од 1% или воопшто да нема праг. Мицкоски вели дека досега како опозиција во преговорите за измени на изборниот ...
| | веќе видена | слични

Од граѓанска иницијатива „Зелен хуман град“ велат дека се револтирани од изјавата на премиерот Зоран Заев за прагот за независните листи на локално ниво од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат да се формира анкетна комисија за пожарот во модуларната болница во Тетово. Тие уште еднаш побара оставки од премиерот Зоран ...
сите 583 | | | веќе видена

Полицајците Константин Каљинин и Владимир Макаров се хероите кои успеале да ги совладаат напаѓачот кој вчера на универзитетот во Перм уби осум лица, а рани ...
сите 63 | | | веќе видена

Зошто тв дуелите, се толку интересни за гледачите, а толку важни за партиските поддржувачи? Зошто се толку фасцинантни за јавноста, иако политичарите како Заев ...
сите 141 | | | веќе видена

Разговорите со Бугарија за деблокада на евроинтеграциите на Македонија продолжуваат и покрај тоа што се уште нема политичка Влада во Софија. Предлогот на ...
сите 241 | | | веќе видена

Општина Тетово преку соопштение отфрла каква било одговорност за надлежноста врз модуларната болница, во која во пожар загинаа 14 лица. Општината тврди дека ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Од:
До кого (е-маил):
Порака: