Одржана редовна седница на Советот на Народната банка

5 копии

Време зa читање: 4 минути Советот на Народната банка одржа седница на којашто ги разгледа најновите показатели и оцени за банкарскиот сектор, во контекст на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Народната банка ја укина одлуката за привремено ограничување на распределбата и исплатата на дивиденда на акционерите на банките. Одлуката е укината денеска на ...
| | веќе видена | слични

Европската унија излезе од рецесија. Според податоците на ЕУРОСТАТ за вториот квартал од оваа година економијата на унијата пораснала за 1,9%, а на еврозоната ...
| | веќе видена | слични

До октомври цените на храната би можеле да бидат за околу 14% повисоки од сега. Трендот што почна чани нема брзо да запре, констатираат светските аналитичари ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според првата проценка на статистичката служба на ЕУ објавена денеска, бруто домашниот производ (БДП) на еврозоната се зголеми за два проценти во периодот од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Време зa читање: 5 минути Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити и во јуни годинава таа се сведе на ниво од 4,54 ...
| | веќе видена | слични

-Просечната каматна стапка на вкупните кредити во јуни 2021 година изнесува 4,54 отсто и бележи месечен и годишен пад од 0,02 процнетни поени ( п.п.) и 0,26 ...
| | веќе видена | слични

Советот на Народна Бана разгледа и донесе и измени на Одлуката за начинот и условите под кои резидентите коишто не се овластени банки, можат да отвораат и да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лицата кои боледуваат од карицном имаат солиден имунолошки одговор на вакцините против Ковид-19, а при тоа немаат повеќе нус појави во однос на општата ...
сите 568 | | | веќе видена

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров објавил долго, детално објаснување за неговата подготовка за нападот, во кое тој тврди дека ...
сите 68 | | | веќе видена

Пожарникари со едно возило на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје вечерва интервенирале во кругот на поранешната фабрика за мебел „Треска“, ...
сите 62 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ прашува дали Јавното обвинителство соработува со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и директорот на „Водовод“, Душко Весковски, па ...
сите 198 | | | веќе видена

Во организација на Собранието на Република Унгарија, денеска се одржа Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Југоисточна Европа ...
сите 103 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска изјави дека не мисли да го разреши Венко Филипче од функцијата министер за здравство, заради писмото на Хируршкиот колектив во ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одржана редовна седница на Советот на Народната банка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: